Průměrný Čech si měsíčně naspoří do 2 500 Kč. Je to dost nebo málo?

Známé české přísloví říká: Kdo šetří, má za tři. Je nezpochybnitelným faktem, že šetřit si peníze na horší časy, na investice, na důchod je rozumným krokem. Jaká je ale realita u lidí v Česku?

Obecně si většina lidí u nás spoří příliš nízké částky 

Pokud se podíváme na tvrdá data od ČBA (České bankovní asociace), situace u nás v tomto ohledu příliš dobrá není. Většina Čechů si pravidelně každý měsíc dokáže odložit částku v rozmezí od 1 000 Kč do 2 500 Kč. To nejsou příliš vysoká čísla a odborníci se shodují na tom, že by si lidé měli odkládat vyšší částku.

Spoření nebo šetření do značné míry souvisí se dvěma faktory – se vzděláním a s věkem. Platí, že více si peníze šetří lidé s vyšším vzděláním a spořivější jsou také spíše starší jedinci. Zásadní roli ale samozřejmě hraje také to, kolik si člověk měsíčně vydělá – těžko můžeme chtít nějaké větší úspory třeba od lidí, pobírajících minimální mzdu. 

Množství lidí žije doslova od výplaty k výplatě a nenašetří si nic

Spousta lidí v ČR na tom není finančně dobře a žije v podstatě od výplaty k výplatě. Nejsou tak schopní si ušetřit ani korunu (a v krajních případech ani s výplatou nevyjdou a řeší to půjčkami). Důvodem ale není vždy pouze nízká mzda dotyčné osoby, ale roli hraje také vzdělání a finanční gramotnost – spousta lidí prostě utrácí zbytečně moc peněz a nemyslí na svoji budoucnost. Když pak ale přijde nějaká nečekaná krize, mohou se velmi snadno ocitnou v extrémně tíživé situaci. Podle jednoho průzkumu dokonce každý šestý Čech nevyjde s výplatou, což je docela smutné číslo a je třeba s ním něco dělat. Chybou je i to, že si mnoho lidí vůbec nešetří na důchod a spoléhají v tomto směru jen na stát – jednou pak mohou být nepříjemně rozčarovaní (odborníci doporučují šetřit si na důchod cca 10 % měsíčního příjmu, ale samozřejmě chápeme, že zdaleka ne každý si to může dovolit). 

Otázka šetření souvisí zejména s finanční gramotností, která u nás není ideální 

Jak už jsme zmínili výše, velkou roli v tom, kolik si lidé spoří, hraje finanční gramotnost. Ta není zdaleka tak dobrá, jak by měla být a týká se to zejména lidí se základním vzděláním nebo těch, kteří to mají – jak se říká – v rodině. Pokud jsou např. rodiče zadlužení a berou si zbytečné půjčky, je vysoké riziko, že podobně se pak budou chovat i jejich děti. Řešením (i když samozřejmě ne stoprocentním) může být povinná výuka finanční gramotnosti na všech typech středních škol. To je něco, co zde v minulosti bohužel nebylo a současné obrovské množství exekucí je do určité míry důsledkem toho, že v minulosti lidem tyto informace chyběly. V poslední době se ale situace začíná pomalu obracet lepším směrem.

Mít dostatečný finanční polštář je dobré i pro psychiku člověka 

Šetřit si dostatečné množství peněz má spoustu výhod. Nejde pouze o to, že člověk je pak připravený na situace, kdy např. musí urychleně zaplatit opravu spotřebiče, uhradit nedoplatek nebo jiný nečekaný výdaj, ale tzv. finanční polštář hraje roli i na psychiku člověka. Pokud máte našetřenou dostatečně vysokou sumu peněz, nejste pak tolik ve stresu, jako když jste zcela bez rezervy a každý měsíc zoufale čekáte na výplatu.

V dohledné době může výši úspor negativně ovlivnit koronavirus 

Aktuální situace u nás i ve světě ale pro spoření není zrovna nejpříznivější. Krize, způsobená pandemií koronaviru, přinesla v ČR obrovské finanční potíže desítkám, možná stovkám tisíc lidí – zejména podnikatelům a OSVČ, ale mnohdy i zaměstnancům. Dnešní dny jsou tak pro mnoho lidí spíše bojem o přežití a je pochopitelné, že si třeba nemohou odkládat peníze, když sotva vyjdou s tím, co mají. Zde se ale ukazuje výhoda těch, kteří si v minulosti šetřili a mysleli na budoucnost – ty krize nemusela zasáhnout tolik a dnes nejsou v tak obtížné situaci. Ti, kteří ale nic našetřeno nemají a nutně potřebují pomoc – a nemají nárok na pomoc od státu – mohou zkusit vzít si půjčku. 

Půjčku je třeba vybírat pečlivě a důkladně porovnat jednotlivé možnosti 

Kromě podnikatelů, živnostníků a OSVČ se v krizi ocitlo i mnoho zaměstnanců, brigádníků, lidí, pracujících na dohodu apod. Řadě z nich klesly příjmy, mnoho dokonce přišlo o práci. U těchto lidí je tak pochopitelné, že jedním z vhodných řešení, které jím může pomoci, je bankovní, případně nebankovní půjčka

Zatímco u banky člověku žádné riziko nehrozí a i úrokové sazby nejsou nijak přemrštěné, v nebankovním sektoru už číhají různá nebezpečí. Ať už jde o různé podvodné firmy nebo o seriózní společnosti, které si ale účtují doslova brutální úroky a poplatky. Vybrat si třeba dlouhodobou nebankovní půjčku je tak něco, co by člověk rozhodně neměl uspěchat – skvělým a užitečným pomocníkem jsou v tomto ohledu některé nezávislé srovnávače půjček. Doporučit můžeme např. portál CoolPůjčky.cz, který nabízí největší množství recenzí na půjčky – kromě těch klasických zahrnuje i recenze hypotečních úvěrů, konsolidací nebo kreditních karet. Web obsahuje také zajímavé články a aktuality a poskytuje tak perfektní informační servis pro každého, jenž zvažuje, že si pořídí nějaký úvěrový produkt.  

K dalším možnostem, jak tíživou finanční situaci vyřešit, může být např. půjčka od někoho z rodiny, což na první pohled vypadá jako ideální řešení – takový úvěr bude pravděpodobně bezúročný a nemusí se řešit žádné další poplatky apod. Na druhou stranu půjčování si mezi rodinnými příslušníky nebo přáteli má i svoje rizika, kdy dlužník mnohdy necítí takovou nutnost peníze splácet, jako když dluží bance či nebankovní společnosti. Půjčka tak může zhoršit některé mezilidské vztahy a je také rizikem, pro toho, jenž půjčuje – na rozdíl od banky nemá tak široké možnosti prověřit si, zda jeho kamarád či známý je opravdu bonitní a nemá třeba řadu dluhů, exekucí apod.  

Co říci závěrem? Pokud jste zrovna ve finanční krizi a sotva stíháte platit nájem, energie a další nezbytné věci, asi nemá smysl se nyní bavit o nějakém spoření. Nicméně pokud jste finančně stabilizovaní a krize vás nijak nezasáhla, určitě doporučujeme odkládat si takovou sumu, abyste se dostali na šestinásobek měsíčních výdajů. Dobré je mít tyto peníze např. na spořicím účtu a mít tak pohodlnou rezervu pro případ, kdy se vaše příjmy propadnou nebo třeba zcela zastaví. Člověk nikdy neví, co ho v budoucnu čeká a podobně, jako koronavirová krize zaskočila celý svět, může se kdykoli stát jiná nepředvídatelná událost. Být na to připravený je nesmírně důležité.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu

Chceš vědět, když machacmara přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.