Koronavirus mě dostal do těžké krize – příběh pana Petra

Celosvětová pandemie koronaviru má dalekosáhlé následky nejen pokud jde o zdraví a životy lidí, ale má katastrofální dopady také na ekonomiku jednotlivých zemí.

Také u nás tato krize dolehla na většinu podnikatelů a živnostníků – zvláště když opatření, která u nás panují, patří k těm nejpřísnějším na světě. V tomto článku vám přinášíme pohled pana Petra (45) z Prahy, jednoho z podnikatelů, který musel za dne na den zavřít svůj obchod s oblečením. 

Zavření obchodu zde dne na den pro mě bylo šokem

Když jsem se v sobotu 14.března ráno probudil a jako vždy se podíval na zprávy, čekal mě šok. Zjistil jsem, vláda nařídila uzavření většiny obchodů a restaurací (až na výjimky jako potraviny apod.) a že se to tedy týká i mojí prodejny. Musel jsem tak okamžitě zavolat svojí zaměstnankyni (která měla zrovna ten den mít směnu), že do práce chodit nemusí a nějakou dobu ani nebude moci. V tu chvíli jsem ještě doufal, že opatření bude trvat opravdu jen těch 10 dní a pak se vše vrátí do normálu. To jsem se ale krutě mýlil. 

Nejhorší je permanentní nejistota, jak to půjde dál 

V dalších dnech se situace bohužel nelepšila a zprávy ze světa i z domova nebyly vůbec příznivé. Postupně se tak zákaz prodeje prodlužoval a můj obchod tak denně přicházel o tržby. V tuto chvíli je pro mě nejhorší nejen samotný fakt, o kolik už jsem kvůli pandemii přišel, ale hlavně ta nejistota, co bude dál – kdy omezení skončí? Nevím ani, zda nebudu muset propustit své zaměstnance, nevím, zda nezkrachuji, nevím, zda mi pronajímatel odpustí alespoň část nájmu (mám totiž provozovnu ve velkém nákupním centru). 

Politici se snaží, ale jejich kroky mi připadají nesystémové 

Denně sleduji aktuální zprávy jak na internetu, tak v televizi, ale připadá mi, že politici nejednají úplně koncepčně, zejména co se týče postupného rozvolňování nouzového stavu. Vůbec nechápu klíč, podle něhož se určuje, které podniky už mohou otevřít a které naopak ne a někdy to na mě působí, jako by druhy provozoven losovali z klobouku. Bohužel, zatím mi nezbývá než čekat a doufat, že budu moct otevřít dříve, než se moje firma dostane do bankrotu. 

Vládní balíčky na pomoc živnostníkům podle mě nejsou dostatečné

Samozřejmě oceňuji vládní snahy na pomoc OSVČ a živnostníkům, připadají mi ale zcela nedostatečné. Jednorázová částka, která má být každému vyplacena, je příliš nízká a co je hlavní – vláda sice poskytne finanční pomoc, ale už nepokryje ztráty jednotlivých firem. Situace se pořád mění, takže třeba ještě dojde k nějaké výraznější pomoci, ale vidím to dost skepticky. V tuto chvíli už je ale každopádně jasné, že letošní rok pro moje podnikání skončí velmi bolestnou ztrátou. 

Situace už je neúnosná – pokud brzy neotevřu, moje prodejna zkrachuje

Máme půlku dubna a stále není jasné, kdy budu moci svoji prodejnu otevřít. Bojím se toho, že pokud nejpozději na začátku května nedojde k povolení otevřít, budu muset obchod uzavřít definitivně. Už teď jsou moje ztráty obrovské a další už bohužel neunesu. Ještě zvažuji, že bych si případně vzal nějakou půjčku a zkusil tak krach oddálit, ale obávám se, že ani to nepomůže.

Myslím si, že o osudu mého obchodu rozhodnou následující dny. Pevně věřím tomu, že podíl nakažených bude i nadále klesat a vláda konečně umožní podnikatelům otevřít své obchody. Jinak totiž zkrachuje nejen moje firma, ale i stovky, možná i tisíce dalších.  Navíc to může přinést i vysoký nárůst nezaměstnanosti. Ani jedno z toho nikdo z politiků určitě nechce, tak nezbývá než věřit, že nám opět umožní pokračovat v našem podnikání.   

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když machacmara přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.