Koronavirus dostává českou ekonomiku do těžké krize

Ještě začátkem tohoto roku asi nikdo nečekal, do jaké situace se celý svět (včetně naší země) dostane. To, co zpočátku vypadalo jen jako menší lokální epidemie v jedné z oblastí Číny, přerostlo

v masivní pandemii, která je nejhorší za posledních 100 let. Protože je zdraví lidí na prvním místě, musely vlády přijmout různá opatření, která ale těžce dusí ekonomiku a přivádí do krize množství firem i podnikatelů.

Vládní opatření hluboce zasáhla tisíce malých i velkých podnikatelů

Jedním z nejcitelnějších zásahů do české ekonomiky je – v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu – zavření restaurací a obchodů. To pro jejich majitele znamená obrovské ztráty, které často mohou skončit až úplným krachem. Situace navíc trvá už velmi dlouho a obchodníci a restauratéři tak každým dnem mohou jen počítat velké ztráty.

V těžké situaci jsou zejména drobní živnostníci

Z hlediska ekonomiky takto krize nejvíce ohrožuje zejména drobné živnostníky, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu. Pro ně může mít povinné zavření jejich provozoven za následek úplný krach jejich podnikání. Je zde sice určitá pomoc od státu (o jejichž podmínkách se vedou diskuse a průběžně se tyto podmínky mění), nicméně stát nedokáže ani zdaleka nahradit škody, které podnikatelům nouzový stav způsobil.

Mnoha firmám hrozí krach, nemusí je zachránit ani pomoc od státu

K pomoci živnostníkům je třeba říct, že vláda sice schválila některá opatření, jako je jednorázová finanční pomoc, odklad splátek, bezúročné půjčky a řadu dalších změn, pro mnohé to ale není dostačující. V blízké budoucnosti tak můžeme očekávat, že řada – zejména menších – podniků po skončení nouzového stavu svoje obchody či restaurace znovu neotevře.

S krizí může souviset i mírný nárůst nezaměstnanosti

Některé podniky už v souvislosti s pandemií koronaviru musely přistoupit k propouštění zaměstnanců. Jedná se např. i o tak velké společnosti, jako je lídr v oblasti prodeje ojetých aut, společnost AAA Auto – ta už propustila desítky lidí a to zdaleka nemusí být konečné číslo. Některé zaměstnance propouštějí jak velké, tak i malé firmy, naštěstí ale zatím nejde o nic masivního.

Podle posledních průzkumů totiž nezaměstnanost v Česku od ledna až do března postupně každý měsíc klesala. Dá se sice čekat, že teď trochu stoupne, žádný kritický nárůst by ale přijít neměl. Navíc doposud mělo Česko nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie.

Čím dříve se podmínky rozvolní, tím lépe pro naši ekonomiku

Nouzový stav byl v ČR vyhlášen k 12.březnu a hned o dva dny později došlo k uzavření restaurací a většiny obchodů. Pokud se má ekonomika znovu nastartovat, je nutné aby současná situace skončila co nejdříve, resp. aby tato přísná restriktivní opatření byla co nejdříve zmírněna a obchodníci tak mohli znovu začít prodávat. Jinak hrozí české ekonomice hluboký propad, z něhož se bude ještě dlouho vzpamatovávat.

Další prodlužování nouzového stavu může být pro řadu firem smrtící

Momentálně se jedná o délce dalšího prodloužení nouzového stavu – ministr vnitra jej chce prodloužit o měsíc, někteří navrhují jen do konce dubna, opozice pak logicky navrhuje pouze 14 dní s tím, že chce od vlády nejdříve slyšet jasný plán, co bude dál. Je třeba si uvědomit, že nejde pouze o zdraví, ale čím déle bude nouzový stav trvat, tím hůře pro celý národ. Už nyní je jasné, že rozpočet půjde do rekordního schodku a bude se muset škrtat v mnoha resortech.

Pozitivní ale je, že poměrně přísná opatření zjevně účinek mají. Ani zdaleka zde nejsme v tak těžké situaci, do jaké se dostala např. Itálie, Španělsko (v posledních dnech i USA), kde jsou nárůsty nakažených násobně vyšší – a stejně tak i počet lidí, kteří koronaviru podlehli. Aktuální předpovědi hovoří o tom, že někdy na přelomu května a června by se život v Česku mohl pomalu vrátit do normálních kolejí.

Důsledkem krize je i značné oslabení české měny

Jedním z nejviditelnějších a nejmarkantnějších následků koronavirové krize je silné oslabení české koruny. Ta v podstatě klesá po celou dobu krize a to jak vůči euru, tak i vůči americkému dolaru. Pokud se podíváme na konkrétní čísla od České národní banky, tak ta hovoří jasně - ještě 4.března byla hodnota jednoho eura 25, 34 Kč. Pak začala koruna prudce oslabovat a o měsíc později, 3. dubna už je euro za 27,54 Kč, což je obrovská změna, jakou koruna dlouho nezažila.

Podobná situace je i u amerického dolaru – i za něj zaplatíte čím dál vyšší částku. Zatímco ještě v pondělí 9.března stál dolar 22,26 Kč, v pátek 3.dubna už to bylo rekordních 25,53 Kč.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když machacmara přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.