Úvaha: je v Česku finanční gramotnost dostatečná?

Karanténní opatření důkladně prověří, jak dobře jsme se v době velkého ekonomického boomu a nízké nezaměstnanosti připravili na doby hubenější.

Česká bankovní asociace nedávno zveřejnila nový Index finanční gramotnosti – jedná se o velmi zajímavý průzkum, jenž tato společnost provádí od roku 2016. Průzkum se dělal na vzorku cca tisícovky lidí a jeho účelem bylo zjistit, jak se Češi orientují v oblasti financí, resp. jak dobře dokáží hospodařit se svými penězi.  Pravou připravenost Čechů nejspíše velmi dobře nyní projeví vyhlášená karanténa a s tím pozastavení části ekonomiky.

Aktuální průzkum působí nadějně 

Pozitivním faktem je určitě skutečnost, že se situace pomalu zlepšuje – od zmíněného roku 2016 jsme letos dosáhli na nejvyšší hodnotu (57 %). Rostoucí úroveň finanční gramotnosti je sice na jednu stranu pozitivní, nic to ale nemění na tom, že číslo je stále příliš nízké – zejména v některých skupinách obyvatelstva. 

Hůře jsou na tom lidé s nižším vzděláním 

Je vcelku logické, že ruku v ruce s vyšším vzděláním roste i finanční gramotnost – zatímco u lidí s vychozenou základní školou nebo učňákem byl index jen 49 %, u lidí s maturitou už 58 % a lidé s vysokoškolským vzděláním dosáhli na 66 %. To ale pořád nejsou příliš dobrá čísla – je nezbytně nutné, aby se finanční gramotnost zvyšovala i nadále a v dalších letech se zlepšovala ve všech skupinách. Dobré je, že situací už se zabývají i politici a roste tlak na to, aby lidé vstoupili do dospělosti s alespoň základními poznatky a dokázali odolat různým šmejdům a podvodníkům. Ať už jde o lichváře, prodejce předražených parfémů, šmejdy nabízející předražené hrnce či deky nebo o podvodné poskytovatele půjček, kteří jen zinkasují tučný poplatek, ale úvěr žadateli nedají. 

Velkým problémem je vysoká zadluženost mnoha lidí 

I přesto, že nezaměstnanost je nejnižší v Evropě, je obrovským problémem exekuce – s tou se podle některých odhadů setkal téměř každý desátý Čech. U mnoha z nich jde navíc o exekuce vícečetné, kdy je dotyčný v podstatě nikdy nebude schopen splatit. Kořeny tohoto problému nastaly v době, kdy u nás exekuce začínaly – někteří politici tehdy prosadili velmi drsné zákony, šité na míru exekutorům, včetně kontroverzních rozhodčích doložek. Ve finále tak lidé, kteří si půjčili třeba jen pár tisícovek, skončili s desetitisícovými až statisícovými dluhy, protože jim naskákaly obří pokuty. Dnes už se ale rozhodčí položky nevyužívají, naopak řadu takových exekucí dnes soudy zastavují.  I díky aktivitám advokáta Petra Němce, který bojuje s neoprávněnými poplatky v exekucích.

Spoustě lidí se ani nevyplatí zkusit oddlužení 

Cesta z exekucí a dluhových pastí vede např. přes osobní bankrot neboli oddlužení. Tento institut loni prošel poměrně zásadními změnami ve prospěch dlužníků, nicméně oddlužení je v tuto chvíli výhodnější zejména pro osoby s vyšším nebo alespoň lehce podprůměrným příjmem. Naopak pro ty nejchudší je často exekuce stále schůdnější – jednoduše proto, protože jim z výplaty zůstane více peněz (srážky jsou u nich nižší než u osobního bankrotu). Neustále se ale situace mění, nově se má např. zvyšovat minimální nezabavitelná částka, takže dlužníkům svítá naděje na lepší časy.

Jak z toho ven? Řešením je zejména dostatečná osvěta 

Aby se lidé nedostávali do exekucí, insolvencí a dluhových spirál, je u nich nutné výrazně zlepšit již zmíněnou finanční gramotnost. To je nesporně úkol, kterým je třeba se zabývat a to zejména u mladých lidí, které čeká vstup do dospělého života. Finanční osvěta se ale musí zaměřovat i na jiné rizikové skupiny – na důchodce, sociálně slabé spoluobčany a další. 

Základ musí být v rodině, pomoci může i škola 

U mladých lidí by v tomto směru měli hrát hlavní roli hlavně jejich rodiče – tím, jaký jim dají příklad, jak jim nastaví kapesné, jak je naučí hospodařit s penězi. V rodině je určitě základ, nicméně finanční gramotnost by měla být i součástí školní výuky. Rozhodně tyto věci mladí lidé v budoucnu uplatní více, než mnohdy zbytečné biflování mnoha vědomostí, jež jim pak v životě stejně k ničemu nebudou. Finanční gramotnost totiž zatím v ČR ještě stále ani zdaleka dostatečná není. 

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu

Chceš vědět, když machacmara přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.