Luxusní kabelky fungují i jako investice. A jsou žádané více než dříve!

Pandemické restrikce zasadily tvrdou ránu ekonomice. Razantní útlum zaznamenal také business tváří v tvář nebo společenský život. Pokles tržeb se tak odrazil i do segmentu luxusních kabelek...

Existují však i výjimky.

Klasika nade vše

Dle statistik Euromonitor Internetional se v roce 2020 prodalo téměř o pětinu méně luxusních kabelek než v předchozích letech. To ale neplatí pro modely, které fungují i jako investice, tedy takové, které se prodávají za neuvěřitelné sumy, podobně jako drahé šperky nebo umělecká díla. Hodnota těchto kousků v čase ještě zpravidla roste. Luxusní kabelky jsou navíc téměř nezničitelné, takže se předávají z generace na generaci.

Zatímco opadl zájem o nové modely, které potvrzují společenský status, na výsluní se během pandemie dostaly klasické nadčasové modely.

K těm nejžádanějším modelům patří minimalistická kabelka Cleo Prada. Ovšem koupit se nedá jen tak, na nákup luxusních kabelek často funguje pořadník. O pořadí nakupujících přitom rozhodují různá kritéria. Kabelka Cleo Prada aktuálně vyjde něco přes 40 tisíc korun, pokud jde o nový model. Stejná kabelka z let 1990 – 2000 se prodává i za dvojnásobek.

Chanel, Lous Vuitton a Hermès

Z druhé ruky se dá sehnat i drobná kabelka značky Chanel 2.55, aktuálně za cenu kolem sto tisíc korun, to je o více než 70 % víc než před rokem 2010. První verzi kabelky vytvořila ve dvacátých letech sama Coco Chanel, v padesátých letech pak vyšla v nové podobě a do názvu se tak dostalo číslo 55. Původní řetěz nebo podšívka v barvě burgunského však zůstaly, obojí přitom odkazuje na uniformy jeptišek v klášteře, kde slavná Coco vyrůstala.

Jako lákavá investice fungují i speciální výroční kolekce kabelek Lous Vuitton 1854 nebo kabelky Kelly a Birkin značky Hermès. Legendární „birginka“ vznikla již v roce 1984, kdy si ji měla vyžádat francouzská herečka Jane Birkinová. Dodnes se vyrábí, ovšem v limitovaných edicích. To z kabelek dělá exkluzivní produkt a žene jejich cenu do řádů statisíců až milionů korun.

Ty nejprestižnější kabelky se časem prodávají i za pět milionů korun. V tu chvíli se však nabízí srovnání s dalšími hmotnými investicemi, především investicemi do nemovitostí.

Kabelka v ceně bytu

Dokonce i v luxusní pražské čtvrti Vinohrady, v novostavbě PSN Vila dům Na Vinici se dá aktuálně pořídit bytová jednotka 1+kk s balkonem a celkovou plochou 36,9 m2 za 5 096 000 Kč.

Takový byt v Praze na rozdíl od kabelky přináší výnos v podobě nájmu a jeho užitná funkce je podstatně vyšší. Bydlení přece jenom každý z nás potřebuje víc než luxusní kabelku. A bydlení na Vinohradech, v novém Vila domu Na Vinici společnosti PSN je vskutku prestižní záležitostí...

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Odeslat správu
Inspirace pro bohatý život není nikdy dost.

Chceš vědět, když Žít si jako král přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.