Letenský fenomén: Stroj času, který měří čas jinak

Skate park, Stalinův pomník, famózní výhledy na Prahu a Stroj času, původně dočasná instalace, která se stala jednou z ikon Prahy. To vše nabízí jediné místo, kde se míchají doby minulé a budoucí.

Paradox času

Neustále nám připomíná minulost. Ta se nedá odstřelit tak jako Stalinův pomník, který tu býval v dobách nejhlubší totality. Vzpomínka na něho tu totiž bude pořád, možná ještě větší než byl onen komunistický monument označovaný jako "fronta na maso".

Na druhé straně nám náhrada Stalinova pomníku, slavný Metronom na Letné, nazvaný svým autorem Stroj času, neochvějným pohybem kyvadla jasně dokazuje, že zastavit čas prostě není možné.

Foto: PSN

Tady čas běží pomaleji

Pražské kyvadlo žije svým vlastním životem. Odměřuje čas jinak. Ve zrychleném světě se pohybuje viditelně pomaleji, za minutu se pohne jen 3,5 krát. Nabízí zklidnění od zběsilého tempa, ale jenom těm, kteří to umí docenit.

Někdy však i pomalé kyvadlo potřebuje přestávku. Naposledy se ručička pražského Metronomu zastavila začátkem roku 2020. Z podstavce dokonce zcela zmizela, aby prošla nutnými opravami. O ty se spolu s pravidelnou údržbou Metronomu stará společnost PSN.

Jako Pražská správa nemovitostí vstoupila společnost PSN na trh s nemovitostmi v roce 1991, právě v roce, ve kterém se na Letné mohutné kyvadlo sochaře Vratislava Karla Nováka objevilo.

Kyvadlo mělo být pouze dočasnou instalací v rámci Všeobecné československé výstavy, místo toho se stalo jednou z dominant Prahy. Již tři dekády se tyčí na místě původního Stalinova pomníku. Ten zde sice měl být na věčné časy, ale stačilo sedm let, aby to bylo jinak...

Správce Stroje času

Metronom je také součástí loga společnosti PSN, která se o letenskou ikonu stará. V portfoliu PSN mu dělají společnost i jiné ikonické pražské objekty jako Tančící dům, areál továrny Koh-i-noor či mrakodrap City Empiria. Z dalších nemovitostí PSN ikony vytváří, důmyslnou rekonstrukcí vdechuje architektonickým skvostům Prahy nový život.

Dokonce ani v době krize neztrácí PSN díky vlastnímu kapitálu chuť investovat. Jde tak trochu proti proudu. Jako investor nabízí majitelům nemovitostí, že převezme jejich odkaz a uchová hodnotu vytvořenou generacemi současnými i minulými. Vydává se tak napříč časem, ostatně jako správce Stroje času k tomu má všechny předpoklady.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Odeslat správu
Inspirace pro bohatý život není nikdy dost.

Chceš vědět, když Žít si jako král přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.