13.2.2024 09:56

Když kvalita ustoupí kvantitě: Příběh jednoho trička

Vydal jsem hromadu peněz na nové tričko, a co se nestalo? Po pár praních k nepoužití – barva vybledlá, tvar ztracen, jako bych ho dostal od děda z války. A nejsem v tom sám!

Přechod k rychlé módě

Rychlá móda produkuje obrovské množství oblečení, což má vážné důsledky pro životní prostředí. Například oděvní průmysl produkuje 100 miliard kusů oděvů ročně (zdroj) , což představuje obrovské množství zdrojů a energie. Z tohoto důvodu je oděvní průmysl považován za jednoho z hlavních znečišťovatelů, odpovědných za značnou část emisí skleníkových plynů a spotřebu vody​​​​.

Naproti tomu udržitelná móda a značky zaměřující se na "slow fashion" představují alternativní přístup, který klade důraz na kvalitu, etickou výrobu a minimální dopad na životní prostředí. Tyto značky se snaží o transparentnost ve svých výrobních procesech, používají udržitelné materiály, jako je bio bavlna, a podporují recyklaci a cirkulární ekonomiku. Příkladem mohou být značky jako Patagonia a Eileen Fisher, které jsou známé svým závazkem k udržitelnosti a etickým pracovním podmínkám.

Věděli jste že: bavlna, ač je jedním z nejpoužívanějších materiálů ve světě módy, představuje značné ekologické výzvy? Výroba jednoho kilogramu nezpracované bavlny vyžaduje až 10 000 litrů vody, a to nezahrnuje dalších 100-150 litrů vody potřebných k zpracování tohoto kilogramu bavlny do finálního textilního produktu. Kromě obrovské spotřeby vody je pěstování bavlny spojeno s intenzivním používáním pesticidů a chemikálií, přičemž na její kultivaci připadá až 16 % všech insekticidů používaných ve světě. Tyto statistiky odhalují hlubokou ekologickou stopu, kterou zanechává konvenční produkce bavlny, a zdůrazňují důležitost přechodu na udržitelnější metody, jako jsou ty, které propaguje pomalá móda. (zdroj)

Co je vlastně pomalá móda?

V srdci této filozofie leží myšlenka, že oblečení by mělo být vyrobeno z udržitelných materiálů, jako je bio bavlna nebo recyklované textilie, které šetří přírodní zdroje a snižují ekologickou stopu. Pomalá móda také klade důraz na transparentnost. Značky, které se řídí těmito principy, jsou otevřené o tom, kde a jak jejich produkty vznikají, a zaručují, že výroba probíhá za spravedlivých pracovních podmínek.

Pomalá móda vyzývá ke změně perspektivy – od množství k významu, od okamžité gratifikace k dlouhodobé spokojenosti. Je to hlasitý apel k podpoře lokálních ekonomik a řemeslné výroby, který vyzdvihuje hodnotu ruční práce a uměleckého řemesla. V tomto světě není oblečení jen prostředkem k zakrytí těla, ale stává se formou sebevyjádření a způsobem, jak vyjádřit svůj postoj k udržitelnosti a etické spotřebě. Dneska už vznikají dokonce i obsáhlé články na známých webech (například), kde naleznete seznam značek, které tyto pravidla dodržují.

Podívejme se na porovnání rychlé a pomalé módy. Zatímco tričko z rychlé módy, jako je NewYorker nebo H&M, může stát jen několik stovek korun, tričko od udržitelné značky jako je Nanospace může být cenově výrazně vyšší. Toto cenové rozpětí odráží nejen kvalitu materiálů a výroby, ale také investice do udržitelných praktik a spravedlivých pracovních podmínek. I když mohou být produkty udržitelných značek na první pohled dražší, jejich delší životnost a menší dopad na planetu přinášejí v dlouhodobém horizontu ekonomické i environmentální benefity.

Rychlá móda a její dopad na životní prostředí je komplexní problém, který zahrnuje nejen produkci a spotřebu oblečení, ale i širší otázky udržitelnosti a etiky v globálním oděvním průmyslu. Diskuze o udržitelné módě a hledání alternativ k rychlé módě jsou proto klíčové pro snížení negativních dopadů módy na planetu a společnost​​​​.

Co s tím?

Je zřejmé, že změna musí začít u každého z nás. Dávat přednost kvalitě před kvantitou, vyhledávat značky a výrobce, kteří kladejí důraz na udržitelnost a etickou výrobu, a v neposlední řadě se učit o péči o oblečení, aby vydrželo co nejdéle, jsou kroky, které mohou vést k pozitivní změně.

Na FashionBeans byla otevřena zajímavá debata o tom, jak rychlá móda formuje naši planetu a jaký v ní má své místo pomalá móda. Odborníci vyzdvihují, že "rychlá móda není nutně synonymem špatných praktik, stejně jako pomalá nemusí automaticky znamenat dobré." Zdůrazňují klíčovou roli udržitelných materiálů a procesů ve výrobním stadiu, které zamykají většinu udržitelnosti produktu. Jedním z překvapivých zjištění je, že "cena nemá žádnou korelaci s kvalitou, trvanlivostí nebo udržitelností." (zdroj)

Zatímco technologie nám dává nástroje a možnosti, jak vyrábět lepší a trvanlivější oblečení, je na nás, abychom tyto možnosti využívali zodpovědně. Příběh jednoho sepraného trička tak může být začátkem změny. Výběrem oblečení, které je nejen krásné, ale i dobře vyrobené a trvanlivé, můžeme společně podpořit udržitelnější a etičtější módní průmysl.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu
Sportovec, který rád zkouší nové věci a dospělák v dětském těle.

Chceš vědět, když Vašek Brynda přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.