Vyplatí se navštívit? - Krumlov 1. díl

Rozhodl jsem se sepsat poznatky do krátké a v série “vyplatí se navštívit”? Kromě výšlapů, rádi i občas romantikujeme. Podle internetu mělo být krásně a my se rozhodli vydat do Českého Krumlova.

Troška historie o městě

Věděli jste, že město od 13. do 20. století patřilo dohromady třem rodům? První písemná zmínka o Českém Krumlově pochází z roku 1253. Město bylo založeno kolem rozsáhlého hradu, který patřil mocnému rodu Vítkovců, významnému ve středověkých Čechách. Postupně se rozvíjelo jako obchodní a kulturní centrum. V 15. století město přešlo do rukou rodu Rožmberků, kteří se zasloužili o rozkvět města a přispěli k jeho architektonickému bohatství. Pod jejich správou byl zámek rozšířen a město se stalo centrem renesanční kultury.

V 17. století, po bitvě na Bílé hoře, město připadlo Habsburkům a začalo postupně ztrácet svůj význam. Přesto však zůstalo důležitým regionálním centrem. V 19. století bylo Český Krumlov součástí Rakousko-Uherska a zažívalo období industrializace, což ovlivnilo jeho ekonomický a sociální vývoj. V 20. století, především po druhé světové válce, prošlo město mnoha změnami, včetně přesídlení německého obyvatelstva.

Dnes je Český Krumlov známý především jako turistická destinace, s nádherně zachovaným historickým centrem, které bylo v roce 1992 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Ubytování

Nebudeme si nic namlouvat, ale ubytování je pro romantický víkend docela podstatná věc. My jsme měli trošku jasno, co od ubytování chceme a tím bylo wellness. Poslední době jsme si oblíbili na rezervaci ubytování portál Megaubytko.cz, kde jsme vybrali i tentokrát. (poznámka, když píši tento článek, tak je zřejmě ubytování vybookováno, protože ho na webu již nemohu najít). Měli jsme na výběr dvě varianty a vybrali jsem hotel Růže. A to především kvůli ceně a lokaci, kde je hotel umístěn. Umístění hotelu je totiž kousek od náměstí s výhledem na zámek a nebo na vodu. Cena ubytování byla na jednu noc 2500 kč (bez snídaně). Což bohužel nebyla konečná cena, jak se dozvíte níže.

zdroj: https://mapy.cz/s/cogotogode

Recenze hotelu Růže

Upřímně hotel jsem vybíral na poslední chvíli, tedy pro mě bylo hlavní, že měli “někde” volno. Na mapy.cz mají hodnocení jako “dobré”, což mě nepotěšilo, ale ani jsem nebyl nervózní a recenze jsem proletěl jen letmo, kde si hosté stěžovali většinou pouze na personál, který nemluvil Česky, což nám bylo upřímně jedno.

Příjezd na hotel. První co, tak hotel se nachází již v centru a autem tedy nedojedete a můžete nechat auto na parkovišti, kde zaplatíte 750 kč na den. Recepce a check-in byl velmi příjemný. Nicméně i přes rezervaci a zaplacení dopředu musíte znovu vyplnit papírový dotazník a následně Vám bude stržena ještě kauce za pokoj. Bohužel jsem se dozvěděli, že v ceně nebyla snídaně (jasně naše chyba) a že za snídaní se platí 390 Kč/osobu. Což toho musíte propít a projíst sice dost, ale pokud si chcete udělat hezký víkend, snídaně v hotelu je neodmyslitelná.

Co však bylo pro nás zklamání byl wellness. V úvodu jsem psal, že hlavně kvůli sauně a bazénu jsem vybírali tento hotel. Na recepci jsem se dozvěděli, že wellness centrum nepatří hotelu, ale jiné firmě a tedy není v ceně. Respektive v ceně byl pouze bazén, do kterého bych vlezl max. v neoprenu. Ceny za wellness nebyly ani upraveny pro hosty a pro představu 30 minut v sauně bylo zhruba za 500 kč. Nic méně opět - romantika, pohoda - jdeme do toho. Saunu manželka nemusí a tak jsem chtěli vířivku, která byla mimo provoz. Nakonec jsme si vybrali koupele, které vyšli na 1700 Kč pro dvě osoby. Ovšem, pokud to někdo má rád, bylo to určitě dobré (né-vynikající a to hlavně kvůli prostorům a ne-soukromí). Nic méně v ceně bylo i prosecco, nebo džus a paní recepční byla velmi ochotná. Tím, že jsem museli čekat asi 30 minut, mohli jsme jít do sauny nejdříve, což jsem nakonec i využili. - Suma sumárum: Cena z cca 2500 se po přičtení 2x snídaně + wellness + parkování vyšplhala více než na dvojnásobek (asi 5730 kč) Nic méně to nebylo to nejhorší.

Fotky hotelu vypadaly opravdu nádherně, historicky a zajímavě. Pokoje vypadaly velké a prostorné. Ovšem to nebyl náš případ. Dostali jsme pokoj, kde jsem se sotva otočili. Nábytek opravdu už měl něco za sebou. Matrace byla tvrdá a postel opravdu vrzala. V koupelně byl cítit zápach. Na závěr nás dostalo, když jsme chtěli jít do rezervovaného wellnessu, že jsem nenašli na pokoji župany (podotýkám, že hotel se pyšní 5 hvězdami). Po zavolání na recepci nám řekli, že župan mohou pouze půjčit za 100 Kč/osobu - což jsme usoudili, že se raději převléknout až v šatně.. ) Závěrečné hodnocení: - nedoporučujeme - obsluha: Výborná (i přesto, že nemluvila Česka).

- Služby: Velmi podprůměrné.

- Snídaně: Ok, dostatečný výběr, a chutné jídlo.

- Pokoj: Velmi podprůměrný.

- Vybavení pokoje: Velmi podprůměrné. (například dávkovač mýdla nefungoval)

Jaký jsem měli program?

PRVNÍ DEN

Pokud si odmyslíme ubytování, které se nám úplně vybrat nepovedlo, jdeme na zbytek. Přijeli jsem zhruba okolo 16:00, tedy už se pomalu začalo stmívat. Jeli jsem od Prahy, tedy jsem měli docela dlouhou cestu a těšili se na kafe. Poznámka: Přes léto, jezdíme často na kánoích právě Vltavu a Krumlov je jednou ze zastávek. Už máme tradici, že kafe si dáváme vždy v kavárně Zlatý Anděl.

Kafe jsem si tedy dali jako každý rok ve Zlatém Andělu, kde jsme si dali i něco na zub a tím byla domácí pizza, který byla velmi dobrá. Personál je zde na jedničku a tedy velký spokojenost.

Po kafi následoval spontánní nápad, který každému určitě vřele doporučujeme při návštěvě Krumlova a tím bylo muzeum voskových figurín a zrcadlové bludiště. Muzeum bylo krásné, samozřejmě né tak velké jako například v Londýně, ale zase bylo z prostředí naší země. Byly vyobrazeny jak panovníci tak i další známé osobnosti. Ke vstupence si můžete zakoupit i zmíněný labyrint, který se nachází asi minutu od muzea. Opět naprostá senzace. Labytint má dvě patra. Dole je klasické zrcadlové bludiště a nahoře pak kombinace se skleněným. Obě tyto zábavy jsou zhruba na hodinu.

Následovala večeře, chtěli jsme spíše něco lehčího a po doporučení od paní z wellness centra jsme šli do italské restaurace - Papa's Living. Obsluha i prostředí bylo velmi příjemné, nic méně jídlo bylo spíše podprůměrné. Manželka měla lasagne (290 Kč) a já kančí na šípkové, které bych hodnotil 6/10.

Po wellnessu jsem se vrátili ještě jednou do centra, kde jsem si vyšli k hradu na krásný výhled, podívali jsme se na medvědy a šli na výborné víno do vinného baru Food & Wine Bar Klika. Kde kromě výborného vína měli i “domácí chléb”. - TOTO URČITĚ DOPORUČUJEME ZNOVU.

DRUHÝ DEN

Tento den jsem měli zkrácený, protože jsme pokračovali na moravu za přáteli. Ale vždy z lodi jsem se koukali na kapličku, která je na kopci. (https://maps.app.goo.gl/jk4DYcK5fBh18WFc6)

Vyšli jsme od hotelu, bylo to necelé 3 km. Po krásné křížové cestě. Nakonci cesty se nachází otevřená Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže. Toto místo se znovu otevřelo v roce 2016 a spravuje ho manželský pár, který byl velmi milý. Vstupné stojí 50 kč, které je na opravdu tohoto posvátného místa.

Po rozpravě jsem sešli zpět do městečka, kde jsem si ještě prošli za denního světla místa, kde se natáčela naše oblíbená pohádka Anděl Páně 2.

Suma sumárum:

Krumlov je nádherné místo, kde si užijete určitě spousty krásných chvil s rodinou. Za nás je to místo spíše pro páry, než rodiny s dětmi. Protože děti té romantiky moc nepochytí. Věc je jiná a o tom někdy příště a to je navštívení otočného divadla, které stojí za to!

Krumlov hodnotím 8,5/10 body strháváme hlavně za drahé parkování. Mile nás překvapil výběr restaurací, některé i rize České, kde hraje i živá hudba. Do bodování nepočítám náš výběr hotelu a restaurace na večeři, protože to bylo čistě subjektivní chyba.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Odeslat správu
Sportovec, který rád zkouší nové věci a dospělák v dětském těle.

Chceš vědět, když Vašek Brynda přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.