Patří do čeledi hluchavkovitých a její latinský název origanum majorama už bylinku nejspíš odhalí i těm, kteří doposud tápali. Ano, afrodiziakální účinky se připisují majoránce. Jde o příbuznou bylinky oregano, česky dobromysl.
Majoránka nabízí intenzivní vůni, ovšem je mnohem více než jen kulinářskou specialitou. Je to také léčivá bylinka, tradiční bylinka českého lidového léčitelství.
Již ve starém Řecku však věřili, že majoránka posiluje lásku, dokonce se dřív užívala jako lék na zlomené srdce. Dnes přijde vhod spíše její schopnost působit proti stresu nebo proti bolestem hlavy. Srdce ale opravdu posiluje. Funguje také jako mírné sedativum, nese dezinfekční a protizánětlivé účinky. Majoránka pomáhá i proti nachlazení,.
Pokud jde o kuchyni, vhod přijde především schopnost bylinky podporovat zdravé trávení. Pomáhá při nadýmání, střevních křečích a dalších zažívacích potížích. Vzhledem k tomu, že máme před sebou období plné jídla, kdy zažívání jistě dostane zabrat, se taková majoránka bude hodit více než kdy jindy.
Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].
Chceš vědět, když Radka ETC. přidá nový blog?
Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.