22.8.2020 23:00

Chytal opilý: Nyní se vyléčil a chytá v NHL

Neobvyklý příběh sportovce. Hokejový brankář se léčil z alkoholismu, ale jako jeden z mála se vyléčil a nyní je oporou v zámořské NHL.

Švédský hokejový brankář s desetiletými zkušenostmi z NHL je už dva roky abstinent a je na to právem hrdý. Až tak, že se o tom podělil se svými fanoušky na sociální síti, kde zanechal příznačný odkaz. Spolu s ním i fotografii křížku s datem 4. dubna 2018.

O svém příběhu boje s alkoholem a drogami začal veřejně mluvit v září 2018, kdy byl členem týmu New York Islanders v NHL. Pokračoval v něm před rokem v dubnu, kdy týmu Islanders pomohl postoupit do 2. kola play-off Východní konference NHL.

V dosud neukončené sezóně 2019/2020 odchytal 33 zápasů v týmu Chicago Blackhawks a zatím tři v celku Vegas Golden Knights, kam ho z Chicaga vyměnili. Lehner je známý skvělými zákroky na ledě, ale i přímostí v osobním životě a na veřejnosti. Teprve nedávno se velmi kriticky vyjádřil na adresu švédských vládních představitelů, že nedělají dostatečné kroky v boji s koronavirem. Na sociální síti je označil za idioty, kteří si neváží lidských životů. „Ve Švédsku dodnes jsou otevřené školy s výjimkou univerzit a také jsou povoleny veřejná shromáždění do 500 osob. Stejně pokračují amatérské soutěže ve fotbale,“ kritizuje politiky Lehner.

V minulé sezoně NHL se Lehner těšil ze dvou individuálních trofejí. Společně s Thomasem Greissom získali William Jennings Trophy pro dvojici brankářů s nejmenším počtem inkasovaných branek v jednom týmu a získal i Bill Masterton Memorial Trophy za vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji.

Začátkem uplynulé sezony švédský brankář Robin Lehner se otevřeně přiznal, že ani jeden ročník neodchytal střízlivý. Robin Lehner tak otevřel další velký problém, kterým mohou trpět hráči po celém světě.

V uplynulé sezoně se však už soustředil na své výkony, což bylo vidět i na číslech, když po 46 zápasech končil základní část s průměrem 2,13 gólů na zápas a 93 procentní úspěšností a byl také mezi finalisty na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře.

Přestože je Chicago na ústupu ze svých pozic, stále je to tým, který za poslední dekádu vyhrál tři Stanley Cupy. Robin Lehner se však na toto údajně dle vlastních slov nesoustředí. „Není to pro mě vůbec jiné od ostatních sezón. Vždy se snažím vyhrát co nejvíce zápasů a být součástí týmu, který jde tímto směrem. Toto mužstvo má mnoho skvělých hráčů a jistě ví o svých kvalitách,“ pokračoval Robin Lehner, který se již těší především na nové sportovní výzvy.

Hokejovou sezónu prý Robin Lehner dosud nikdy neabsolvoval střízlivý. Boj s vnitřními démony dovedl brankáře NHL Robina Lehnera až k myšlenkám o sebevraždě.

Závěr předchozí sezóny byl pro 27-letého švédského brankáře Robina Lehnera kritický. Přesně 29. března přežil v souboji s Detroitem panická ataka a poslední třetinu v dresu bývalého klubu Buffalo Sabres nebyl schopen odchytat. Během léta absolvoval ve Phoenixu tříměsíční léčebný program ze závislosti na alkoholu. Tam ho navíc seznámili s diagnózou bipolární porucha a s manickými fázemi.

Za zlomový den označil Robin Lehner zmíněný 29. březen 2018. Noc předtím zavolal trenérovi brankářů v Buffalu Andrewovi Allenovi, kterému vyprávěl, že není na tom psychicky dobře a následující den není připraven nastoupit do zápasu s Detroitem. Rozhovor ukončili tím, že to ještě proberou ráno. Když Lehner ráno dorazil na trénink, řekl kouči, že už je v pohodě. Tak jako vždy. Už v úvodní třetině však začal pociťovat problémy s dýcháním, což se plynoucím časem jen zhoršovalo.

„Začala se druhá třetina a vše se zhoršovalo. Bolest v krku na mě stále více tlačila. Ke konci druhé části jsem byl úplně rozhozený. Odpočítávání na časomíře šlo velmi pomalu. Myslel jsem jen na návrat do šatny. Když konečně uplynula poslední sekunda, odešel jsem do trenérovy kabiny a sotva jsem si dal dolů výstroj. Prožíval jsem panickou ataku. Byl jsem přesvědčen, že to je infarkt. Neměl jsem ani ponětí co se to se mnou děje. Nedokázal jsem se vrátit na led, " vzpomíná Robin Lehner v rozhovoru pro theathletic.com.

Robina Lehnera následně uklidnil lékařský tým Buffala. Další vyšetření v nemocnici odmítl, protože se chtěl vyhnout medializaci, a tak raději odešel domů. „Cestou domů jsem udělal jednu věc, která se pro mě stala běžnou. Koupil jsem si plechovky piva a opil se. Když jsem konečně dorazil domů, vzbudil jsem manželku a řekl jsem jí slova, na které jsem do té doby nikdy neměl kuráž. Řekl jsem jí, že musím odejít na léčení,“ vypráví dále švédský brankář.

Robin absolvoval léčebný program ze závislosti na alkoholu v Arizoně. Učinil tak kvůli sobě ale zejména kvůli rodině - manželce a dětem. Samotným problémem však nebyla jen závislost. Osobní boj Robina Lehnera v dětství poznamenalo i zneužívání.

Potom, co Robin Lehner absolvoval léčení, zažil skvostnou premiéru v dresu New Yorku Islanders. Ostrované proti San Jose Sharks zaznamenal shutout, kryl 35 střel soupeře a vychytal výhru 4: 0.

Použité zdroje: theathletic.com, espn,ca

Václav Prokůpek

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Odeslat správu
sportovní a ekonomický novinář, ochránce zvířat, sportovní manažer, vystudovaný filozof a ekonom

Chceš vědět, když Prokupek.V přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.