Emil Zátopek - Legenda atletiky, ktorý je považovaný za najlepšieho všetkých čias

Jeho zlatý "trojboj" na olympiáde sa dodnes nepodarilo žiadnemu atlétovi prekonať.

Emil Zátopek sa narodil ako siedme dieťa do chudobnej rodiny. Keď mal 16 rokov začal pracovať vo firme Baťa. "V jeden deň za nami prišiel športový tréner firmy a ukázal prstom na mňa a ďalších chlapcov a povedal nám, že sa zúčastníme bežeckého závodu." povedal Emil Zátopek.

Emil Zátopek protestoval s odôvodnením, že nieje vo fyzickej kondicií. Tréner ho poslal na lekársku prehliadku, kde Emilovi povedali, že je vo skvelej forme na to, aby mohol behať.

Nakoniec sa behu zúčastnil, a zo stovky účastníkov sa mu podarilo umiestniť na druhom mieste, aj keď veľmi túžil po víťazstve. Týmto sa to všetko začalo. Behanie začal brať oveľa vážnejšie, pridal sa do atletického tímu, kde pracoval na svojom vlastnom tréningovom programe. Inšpiroval sa fínskym atlétom Paavo Nurmim. Emil trénoval v kanadách, robil to tak preto, aby sa mu jeho nohy zdali "ľahšie" počas závodu. Taktiež zvykol behávať s jeho manželkou na chrbte.

Emil Zátopek a jeho typická "bežecká grimasa"

Zdroj: BBC

Zátopek bol vybraný na to, aby reprezentoval v roku 1946 Československo na Majstrovstvách sveta v Európe v nórskom meste Oslo. Skončil piaty v behu na 5,000 metrov s časom 14:25,8. Týmto prekonal svoj vlastný československý národny rekord. O dva roky neskôr sa mu podarilo na olympiáde v Londýne získať zlato v behu na 10,000 metrov a striebornú medailu v behu na 5,000

Emil Zátopek na olympiáde v Londýne v behu na 5,000 metrov v silnej búrke.

Zdroj: News18

To čím sa Emil Zatopek preslávil najviac sa ale udialo na Olympiáde v roku 1952 v Helsinkách. Zúčastnil sa behu na 5,000 metrov, 10,000 metrov a maratónu, ktorý behal prvýkrat v živote. Jeho stratégia pre maratón bola jednoduchá. Celý čas sa držal za svetovým anglickým rekordérom Jim Petersom. Po 15 kilometroch Emil dobre vedel, že Jim Peters sa preťažil a opýtal sa ho. "Čo si myslíš ako nám to zatiaľ ide?" Jim Peters sa snažil Emila rozhodiť a odpovedal "Myslím si, že tempo je strašne pomále" Vtedy Emil jednoducho zrýchlil tempo. Jim Peters nakoniec závod nedokončil a Emil Zátopek vyhral maratón. A nie len ten. Vo všetkých troch kategóriach vyhral zlato a nastavil nový svetový rekord v každej jednej disciplíne. Tento "trojboj" sa podarilo za celú históriu Olympiády vyhrať len Emilovi Zátopkovi.

Emil Zátopek na olympiáde v Helsinkách počas maratónu

Zdroj: TheOlympians

Emil sa snažil prekonať svoj vlastný svetový rekord v maratóne v roku 1956 nanešťastie počas tréningu pred maratónom si zranil trieslo a musel byť 6 mesiacov hospitalizovaný. Hneď po prepustení z nemocnice začal trénovať znova, jeho forma ale už nikdy nebola taká ako predtým. Emil skončil na maratóne šiesty a v roku 1957 odišiel do "bežeckého dôchodku"

Emil Zátopek bol obľubený pre jeho priateľskú povahu a vedel rozprávať až šiestimi jazykmi. Keď sa ho novinári pýtali na jeho grimasy počas behu odpovedal im: „To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení.” V Československu bol považovaný za hrdinu a navštetovalo ho veľa svetových atlétov. Dostal prezývku Česka lokomotíva. Zátopek bol prvým človekom na svete, ktorý ubehol 10 km pod 29 minút (28:54,21) a 20 km pod jednu hodinu (59:51,8)

Zátopek v roku 1994

Zdroj: TheTelegraph

Emil Zátopek zomrel v roku 2000 v nemocnici v Prahe. Jeho pohrebu v národnom divadle sa zúčastnili všetci svetoví atléti. Posmrtne mu v roku 2000 bola udelená medaila Pierra de Coubertina. V roku 2012 bol ohlasený ako jeden z prvých 12 členov Siene slávy IAAF. V ankete Najväčší Čech sa umiestnil na 12. mieste pred Karlom Gottom. Jeho hrob sa nachádza v Rožňove.