Znovuzrození Polaroidu

Polaroid. Kouzelné slovo, které zná úplně každý. Kdysi silná značka, legenda a inovátorská firma jako třeba Apple. Po příchodu digitální fotografie však přišel její konec. Jak je to s Polaroidem dnes?

Když v roce 1948 firma Polaroid představila první instantní fotoaparát, byl to pro fotografický svět ohromný zlom. Zmáčknete spoušť a fotku máte za minutku v ruce. Krásnou, ostrou a na papíře - během minutky a neuvěřitelně jednoduše.

Dnes, v době digitální fotky a famózních foťáků v mobilech, to zní vlastně naprosto samozřejmě. V roce 1948, a vlastně až do devadesátých let a příchodu digitálu, bylo ale všechno jinak. Vyvolání fotek z filmu trvalo několik dní a museli jste kvůli němu do laboratoře, která zdaleka nebyla všude, anebo si film vyvolat ručně doma. Polaroid byl proto najednou zjevením a až neuvěřitelnou technologií.

Postupem času se Polaroidy ohromně zlepšovaly. Přišly legendární modely jako skládací zrcadlovka SX-70, se kterou fotil třeba Andy Warhol. Přišly oblíbené Polaroidy 600, jež měla v osmdesátých letech v USA snad opravdu každá rodina. Fotky měly čím dál lepší barvy a ostrost, z foťáčků lezly čím dál rychleji.

Pak ale přišel zlom. Digitální fotka. První digitály se objevily už kolem roku 1991, kdy byla ale jejich kvalita oproti Polaroidu až k smíchu. Nejprve to sice vypadalo, že tahle novinka nemůže analogovou fotku ani Polaroid nijak ohrozit, ale po několika letech, kdy se na trh začaly valit čím dál lepší digitály s vyšším rozlišením, lepší optikou i větší pamětí (tenkrát ještě povětšinou integrovanou), začínalo být jasné, že klasické fotce a Polaroidu odzvonilo.

Zatímco klasická fotka se ještě dlouho udržela jako nástroj pro profesionály, Polaroid se dostal do ohromných problémů. Kolosální firma nedokázala zřejmě správně odhadnout náladu na trhu, a přestože přišla i s digitálním foťákem, už bylo pozdě. Roku 2008 oznámila ukončení výroby všech instantních foťáků a filmů a defakto skoro zkrachovala.

Jenže zároveň došlo k nenápadnému, ale důležitému setkání. Traduje se, že na večírku uspořádaném při příležitostí uzavření poslední fungující továrny Polaroidu, se dala dohromady parta nadšenců, která si slíbila, že tuhle úžasnou technologii nenechá umřít.

Svoji skupinu pojmenovali The Impossible Project. Továrnu od Polaroidu odkoupili, spolu s veškerým vybavením, a pustili se do výroby filmů na vlastní pěst. Foťáků bylo po světě dost a brzo se ukázalo, že dost bylo i nadšenců a fotografů, kterým Polaroid chyběl a rádi by na něj opět začali fotit. Impossible tedy zaznamenal okamžitý úspěch a začal nové filmy vyrábět jak na běžícím páse. Jenže trošku jinak. Z ekologických důvodů nemohl použít původní chemické složení Polaroidu, a tak musel začít filmy vyvíjet od píky. Výsledkem je, že nebyly tak technicky dokonalé jako původní Polaroidy, objevovaly se na nich různé chyby, fleky a artefakty, neměly reálné barvy. A to bylo jedním z důvodů úspěchu - v těch letech totiž strašně frčela Lomografie...

Od této chvíle uplynulo 10 let . Impossible Project se mezitím přejmenoval opět na Polaroid, resp. Polaroid Originals. Současné filmy jsou opět technicky téměř dokonalé. A dokonce se začaly opět i vyrábět Polaroid fotoaparáty.

My jsme mezitím otevřeli v Praze a v Brně obchůdek s galerií, který se právě Polaroidu věnuje. Kromě Polaroidu prodáváme i Instax, což jsou podobné fotoaparáty od FujiFilmu, a také vybavení pro klasickou analogovou fotku, která zažívá podobnou renesanci jako Polaroid. Vybavení také půjčujeme a pořádáme různé workshopy, výstavy a besedy.

Od roku 2019 jsme se rozhodli, že si nebudeme Polaroidy syslit pro Česko, a že se pokusíme nabídnout naše zkušenosti s nimi i na Slovensku. V Bratislavě jsme se tak dali dohromady a kavárnou ArtBooksCoffee, kde jsme otevřeli maličký obchůdek s fotoaparáty a filmy Polaroid a Instax. Zároveň tam máme půjčovnu, kde vám Polaroid nebo Instax zdarma zapůjčíme třeba na svatbu nebo na večírek. Stejně tak jsme začali vše z našeho online shopu posílat i na Slovensko, a to za opravdu směšné poštovné. Chystáme v Bratislavě také besedy a workshopy.

Pokud vás Polaroidy zaujaly, anebo pokud už je znáte a baví vás, sledujte naše sociální sítě - a doufám, že se potkáme v ABC na nejbližší besedě!

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu
Věnujeme se klasické analogové fotografii a Polaroidu. V Praze a v Brně máme obchůdek a galerii Polagraph, ve které vybavení pro klasickou fotku prodáváme a půjčujeme. Taky vyvoláváme filmy, pořádáme výstavy a besedy, děláme workshopy. Michal a Tomáš Nově jsme se spojili v kavárnou Art Books Coffee v Bratislavě, kde chceme dělat úplně to samé :-)

Chceš vědět, když Polagraph přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.