20.3.2018 13:19

Právě dnes! Mezinárodní den štěstí? Co s tím? Co dnes podniknete?

20. březen je oficiálně Mezinárodním dnem štěstí. To už je pořádný důvod něco s tím štěstím udělat, nejlépe chytnout ho pořádně za pačesy a nepustit!

Co je to vlastně štěstí?

Takže bohužel, muška pačesy nemá, a také se těžko chytá.

Lépe je na tom štěstí v podobě nejrůznějších materiálních věcí. Někdo si pod štěstím představí výhru v loterii, další si vystačí s novým autem, novou koupelnou, novým domem (s bazénem samozřejmě), pro jiného je štěstím třeba nová luxusní kabelka. I tak jednoduché to může být!

A i když Müller zpívá, že štěstí si za prachy nekoupíš, taková kabelka se dá koupit celkem snadno…

Je to prosté, skromné i titěrné

Nikos Kazantzakis:

Jak prostá a skromná věc je štěstí: sklenice vína, pečený kaštan, titěrný ohýnek, zvuk moře.

Pozn. Opravdu jde jen o ohýnek, nikoli oheň nebo požár, který by aktuálně třeba Australané se štěstím fakt nespojovali... Zvuk moře? Těm Australanům by možná teď ke štěstí stačil i zvuk vody nebo hasící stříkačky.

No a pak je tu ještě zdraví, které se se štěstím často spojuje. Anebo láska!

Romain Rolland:

Štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.

A když už jsme u té lásky, nesmíme zapomenout na chlupáče, protože ti nás opravdu milují i přesto, jací jsme. Je jasné, že kočka (kocour), pes, ale i další domácí mazlíčci nosí lásku a štěstí. Taková kočka dokonce nosí štěstí i v podobě sošky. V Asii se jí říká Maneki Neko, je to taková ta mávající kočka, která je k vidění i u nás, tedy u obchodů, restaurací a dalších podniků s asijskými majiteli.

Ach ty hodnoty, ach to OSN

Štěstí má prostě mnoho podob. Jisté je jen to, že každý to štěstí vidí jinak. Každý z nás jinak uvažuje, vyrůstá v rozdílném prostředí, je ovlivněný svou genetikou, rodinou, kulturou, uznává jiné hodnoty, ke kterým nějak přišel, často už ani neví jak. Právě ty hodnoty mají to štěstí významně ovlivňovat, mají vliv na to, zda štěstí bude něco neuchopitelného, něco ryze materiálního, zdraví, láska nebo něco úplně jiného, třeba zvuk moře.

Ať už bude štěstí čímkoli, dle Valného shromáždění OSN je štěstí základním lidským cílem. A protože Valnému shromáždění jde o naše štěstí, doporučilo vládám jednotlivých zemí pečovat o štěstí svých obyvatel. A aby bylo jasné, že to myslí vážně, ustanovilo OSN také onen Mezinárodní den štěstí na 20. března.

Aby toho štěstí nebylo málo spojila se OSN i se světovými hudebními hvězdami a spolu s nimi chce odpovědět na základní otázku „Co je štěstí?“

Asi nebude překvapením, že přišli na to, že štěstí může přinést hudba, tedy vybraná hudba. Třeba píseň Stevieho Wondera s názvem Signed, Sealed, Delivered anebo píseň Pharrella Williamse s názvem Happy, jak jinak./5/

Tím však iniciativa OSN ještě nekončí! Renomovaní odborníci Organizace spojených národů pro štěstí dělají ještě víc, například vydávají Zprávu o světovém štěstí. A výsledky této zprávy jsou překvapující:

Nejšťastnější lidé žijí v zemích, kde se platí nejvyšší daně.

Dle Zprávy OSN o světovém štěstí jsou lidé nejšťastnější v Norsku, Dánsku a na Islandu. Jde o státy s největší daňovou zátěží. Takže pokud ještě stále tápete, co je to štěstí, odpověď je jednoduchá:

Štěstí to jsou vysoké daně (a tím i přerozdělování veřejných peněz a silné sociální zázemí, aby toho náhodou nebylo málo)./6/

You guys, I seriously can’t get enough of this chocolate cake! (Pictured a couple of posts back) It’s delicious, super moist, and topped with an easy 3-ingredient whipped ganache. 😋❤️🍫 I add espresso/coffee to enhance the chocolate flavor, but you could also use extra milk, if you’re not a fan. Do you add coffee to any of your chocolate desserts? You really can’t taste a “coffee” flavor, it just makes the chocolate taste more rich and oh so yummy!! This cake is vegan friendly and also free of eggs, dairy, and refined sugar (aside from the chocolate 😉) and includes a gluten-free option too. It’s absolutely amazing with a big glass of ice cold almond milk or, as my hubby likes it, with a cup of coffee! ❤️ Easy recipe is now on the blog..Link in profile! . . . #cake #chocolate #chocolatecake #vegan #baking #wifemamafoodie #thebakefeed #feedfeed #f52grams #foodandwine #buzzfeast #huffposttaste #recipe #eeeeeats #bhgfood #beautifulcuisines #onthetable #foodstyling #foodphotography #dairyfree #eggfree #espresso #coffee #refinedsugarfree #vscofood #eattheworld #foodie #dessert #cakedecorating http://www.wifemamafoodie.com/chocolate-sheet-cake-with-whipped-ganache/

A post shared by Joscelyn Abreu (@wifemamafoodie) on

A to nejlepší nakonec

Jestli ještě pořád nevíte, kde štěstí o Mezinárodním dni štěstí hledat, nezoufejte. My to víme naprosto přesně!

Jednoduše by se dalo prohlásit, že hledáte-li štěstí a spokojenost, najdete je ve svém břiše./6/

Slovy odbornice:

Když se najíte, v těle se vám zvýší hladina cukru v krvi, to vyvolá tvorbu endorfinu a ten způsobí zlepšení nálady a uvolní vás./7/

Dejte si něco dobrého do bříška, mělo by to udělat dobře i vaší psychice. Vzpomeňte si na štěstí v podobě tabulky čokolády!

Anebo si vzpomeňte na něco zdravějšího, třeba hrušku:

Hruška je zdrojem kyseliny listové, která se spolupodílí na vytváření hormonu štěstí./8/

Co chcete víc (než hrušku)?

🍐 🍐 🍐 #drawing #crayon #art #pear

A post shared by Georgie Elvy (@elfwarrior) on

Přehled použitých zdrojů:

/1/ Mezinárodní den štěstí nabádá k radosti a optimismu – Novinky.cz

/2/ Mezinárodní den štěstí 20.3. 2016 | Jóga dnes

/3/ 20. březen: Mezinárodní den štěstí U KOCOURA DOMA

/4/ Maneki Neko – japonský talisman ve tvaru kočky

/5/ Den štěstí. OSN hledá písně, které ho v lidech vyvolávají | Týden.cz

/6/ Recept na štěstí? Vysoké daně. Čím vyšší, tím lepší, ukázala zpráva OSN

/6/ „Štěstí leží v břiše.“ Jak spolu souvisí psychika a zažívání?

/7/ Hormony štěstí: Zvyšte jejich hladinu na maximum!

/8/ Pozoruhodné smoothie s paprikou a kiwi (RECEPT)

/9/ Dnes je Mezinárodní den štěstí. Koukejte slavit!

Obr.: Pixabay.com

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Odeslat správu
Věčný hledač a objevitel.

Chceš vědět, když Radka ETC. přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.