28.10.2021 15:25

Jak na daňové přiznání v Rakousku

Patříte i vy mezi ty, kteří pracovali v zahraničí, nebo se do zahraničí za prací teprve chystáte? Pro našince to není ničím výjimečným a určitě jde o nemalé procento lidí.

I když pandemická situace v uplynulých měsících otřásla více pracovními odvětvími, téměř vždy existovaly možnosti, jak za prací vycestovat. Samozřejmě po splnění požadovaných podmínek.

Německy mluvící země jako Rakousko, Německo nebo Švýcarsko jsou pro Čechy lákadlem, a to hned z několika důvodů. Ať už je to výše nabízených mezd, široká paleta pracovních nabídek, vzdálenost nenáročná na cestování nebo vytvořené vazby mezi zprostředkovateli práce v těchto zemích. Působení v zahraničí s sebou kromě přítomných příležitostí přináší i povinnosti, kterých si je ne každý vědom.

Kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání v Rakousku?

Povinnost podat daňové přiznání v Rakousku může vzniknout buď na základě zákona, nebo může jít o dobrovolné podání. Zde vyvstává otázka, proč bych si měl/a podat daňové přiznání dobrovolně? Na to existuje jednoduchá odpověď, a tou je – vrácení daní.

Pokud se rozhodnete rakouské daňové přiznání podat dobrovolně, můžete tak učinit až za období 5 let zpětně. To znamená, že v roce 2021 budete moci přiznat daň za roky 2020, 2019, 2018, 2017 až 2016. Rozdíl je při vzniku zákonné povinnosti, kdy je termín pro podání přesně stanoven. V závislosti na formě podání se rozlišují termíny 30. 4., 30. 6. až 30. 9. nejbližšího roku.

Daňové přiznání v Rakousku – za jakých okolností jej musíte podat povinně?

· dostanete výzvu z rakouského daňového úřadu;

· příjem přesáhl částku 12 000 €;

· měli jste více než jednoho zaměstnavatele;

· pobírali jste příspěvek z BUAK (vyplacení nevyčerpané dovolené);

· příjem mimo závislou činnost (např. pronájem) přesáhl výši 730 €;

· zaměstnavatel uplatnil náklady na jízdné v rámci Rakouska (Pendlerpauschale) neprávem, resp. uplatnil vysokou částku;

· byli jste příjemcem příspěvku na nemocenské, rehabilitaci (Krankengeld);

· pobírali jste Insolvenzgeld (konkurz zaměstnavatele);

· z důchodového zabezpečení k vám směřovalo několik příjmů;

· zaměstnavatel vám ve výplatě za daný rok uplatnil nezdanitelné položky (Freibeträge);

· měli jste u zaměstnavatele uplatněný příspěvek na dítě, samoživitele, osamělého rodiče, a jiné, a to za podmínek, kdy jste nesplňovali podmínky.

Dobrovolné podání

Kromě vzniklé zákonné povinnosti podat daňové přiznání v Rakousku, a případně tak požádat i o vrácení daní z Rakouska, existuje druhý způsob. Tím je dobrovolné daňové přiznání. Zaměstnanci mají na výběr 3 způsoby:

· návštěva daňového úřadu osobně;

· podání poštou;

· podání elektronicky.

Daňové povinnosti, a k tomu ještě v cizím jazyce, mohou být strašákem pro mnoho lidí. Někdy je lepší obrátit se na odborníky, kteří se na podávání zahraničních daňových přiznání specializují, a mají více zkušeností pro bezproblémový proces. Takovou firmou je i TJ-Legal, s.r.o., která je na trhu již 13 let a pomohla s daněmi a jinou byrokracií již více než 104 929 klientům.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když TJ-Legal přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.