23.1.2020 10:32

Jak pečovat o oblečení aby vydrželo co nejdéle? Chce to správnou pračku!

I když není praní ta nejzábavnější práce na světě, jednou za čas se jí zkrátka nevyhnete. Od dob našich prababiček se ale dost změnilo.

Samotné praní už není žádná velká věda a díky technologiím je lidský podíl na celém procesu minimální. Přesto ale nesmíte spoléhat pouze na to, že prádlo naházíte do pračky a je vystaráno. Abyste dosáhli kýženého výsledku, kterým je dokonale čisté a nezničené prádlo, je třeba se na tím vším trochu zamyslet.

Třídění

Roztřídit prádlo je prvním krokem, který je třeba před praním udělat. Rozdělit si obsah prádelního koše na kupičky s příslušnou barvou. Pokud tvoří váš šatník pouze několik podobných odstínů, budete mít práci poměrně snadnou. V opačném případě ale rozdělování na barvy nepodceňte. Pokud byste smíchali například bílé prádlo s tmavými kousky, určitě byste po vytažení obsahu bubnu nebyli příliš potěšeni.

Třídění je důležité zejména u nového oblečení, které často pouští barvu a mohlo by tak zničit ostatní kusy prádla.

Vhodný prací prostředek

Důležitým aspektem při praní je prací prostředek. Ať už se rozhodnete pro klasický prášek, tekutý gel nebo snadno použitelné kapsle, vždy dbejte na kvalitu. Laciné nekvalitní prášky ne jen že prádlo nevyperou, ale mohou ho i poškodit. O kvalitě se můžete přesvědčit například ve spotřebitelských testech.

Některé druhy prádla navíc vyžadují speciální prostředek, který zajistí dlouhou životnost vláken. Typicky se jedná o vlnu a jemné materiály. Zvláštní péči ale vyžaduje také zimní a funkční oblečení se speciálními membránami.

Pro hygienickou čistotu je vhodné k prádlu přidávat také speciální dezinfekci. Své místo má zejména při praní ručníků, ložní prádla nebo třeba utěrek. Ocení ho také rodiče malých děti a alegici.

Jestliže vám běžné prášky z jakéhokoli důvodu nevyhovují, zkuste přirodní variantu, která je šetrná nejen k pokožce, ale i životnímu prostředí.

Praní

Máte roztříděno a vedle pračky vám stojí balení ideálního prostředku? Je tedy ta pravá chvíle na praní. Do pračky se prádlo vkládá buď předem nebo vrchem, vždy ale zhruba do 80 % kapacity. Oblečení totiž potřebuje prostor, aby se mohlo dobře vyprat.

V tomto bodě je zásadní jedna jediná věc - správná pračka. Dnešní modely nabízejí kromě základních funkcí mnoho pokročilých vychytávek. Jednotlivé modely se od sebe liší podle typu pračky, kapacity, ale také hlučnosti, stupně otáček nebo právě zmiňovanými funkcemi. Abyste si mohli v záplavě modelů snadněji vybrat, pomůže vám srovnávač Vybero.cz

Po vložení prádla do bubnu následuje volba programu. Tu byste měli přizpůsobit právě pranému prádlu. Jinou teplotu a otáčky zvolte na jemné spodní prádlo či krajky, jiné na džíny a silně znečištěné pracovní oblečení. Maximální teplotu na praní najdete na štítku v každém kusu oblečení.

Moderní pračky jsou navíc vybaveny mnoha programy, které vám rozhodování usnadní. Zvolit tak můžete režim třeba na džíny, ložní prádlo či dětské oblečení. Ty nejvíce pokročilé modely dokonce dokážou vybrat program samy na základě toho, jaké prádlo právě perete. Takové nastavení umožňují pračky obvykle přes aplikaci.

Sušení

Po vyndání prádla z pračky je třeba jej usušit, na výběr máte v zásadě dvě možnosti - sušičku či klasický sušák. Obě tyto varianty mají své pozitiva a negativa, záleží tak spíše na vás, co je pro vás důležitější.

Pro sušení na sušáku mluví hlavně ekonomická stránka. Samotný sušák pořídíte za pár stovek a vydrží vám léta. Samotné sušení je pak zadarmo. Na druhou stranu ale zabírá poměrně mnoho místa, zejména v zimě, kdy jej nemůžete vystrčit na balkon či zahradu. Slunce navíc prádlo vybělí, což oceníte zřejmě jen u bílého oblečení. Oblečení do sebe navíc může nasávat pachy a alergeny z okolí. Sušení v bytě může přinášet také rizika v podobě zvýšené vlhkosti a podpořit tak například vznik plísní. V neprospěch hraje také časová náročnost.

Sušička, coby nákladnější varianta, přináší mnohá pozitiva. Prádlo usuší za krátký čas - většina cyklů trvá kolem 2 hodin, a navíc o něj dokáže pečovat. Nejen že ho zbaví alergenů a žmolků, ale také prádlo změkčí a zjemní. Prostor v bytě můžete ušetřit pokud sušičku postavíte s použitím mezikusu přímo na pračku. Sušička navíc minimalizuje úniky vlhkosti do místnosti, což oceníte zejména v zimě.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu

Chceš vědět, když embolio přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.