23.11.2019 21:55

Kvalifikácia EURO 2020 - Omladenie kádra postup neprinieslo.. Zatiaľ.

Slovenskí futbalisti majú za sebou kvalifikáciu o postup na budúcoročné EURO. Kto zažiaril a kto naopak sklamal ? Ako je možné,že by sme hrali baráž aj bez jediného získaného bodu ?

Na počesť šesťdesiateho výročia, európskeho šampionátu, sa UEFA rozhodla prerozdeliť organizáciu do trinástich miest naprieč Európou, od Glasgowa až po Baku. Do boja o 24 miest zasiahlo celkovo 55 krajín, vrátane Slovenska. Naši reprezentanti skupinu nezvládli a skončili na nepostupovom treťom mieste za Chorvátskom a Walesom, s ktorými sme z možných 12, získali len jeden bod. Aj napriek neúspechu, máme šancu zabojovať o EURO v marci, na domácej pôde proti Írsku. V prípade zdolania severského súpera, nás čaká jeden z dvojice Bosna a Herzegovina/Sev. Írsko.

zdroj

"Sokoli" však nemuseli v ukončenej kvalifikácii získať ani jeden bod a baráž by ich tak či tak neminula. Marcové postupové boje sa totižto viažu na Ligu národov, ktorá narušila koncept kvalifikácie a zmenila postupový systém. V spomínanej Lige národov skončilo Slovensko na poslednom mieste, dôležitý bol však postup ostatných mužstiev z druhého koša losovania Ligy národov. Na čo by mohla UEFA niečo zjednodušiť, keď to môže spraviť ešte nezrozumiteľnejšie. Ak v tom máte stále guláš, pozrite si nasledujúce video, v ktorom sa všetko vysvetluje.

Skvelý začiatok, zlý koniec

Slovenskí futbalisti odštartovali púť za postupom na EURO 2020 v Trnave proti Maďarsku. Zmena na trénerskom poste, ktorá prebehla už minulý rok v októbri, spôsobila taktiež, rošády v zostave. Dlhoročnú stopérsku dvojicu Škrteľ, Ďurica nahradili hráči, z Talianskej Serie A, Škriniar a Vavro. Súboj s našimi južnými susedmi sme zvládli 2:0, po góloch Dudu a Rusnáka a vykročili sme tak správnou nohou do kvalifikácie.

O pár dní neskôr nás, vo waleskom Cardiffe, čakal britský súper vysokého kalibru. Walesanom chceli naši futbalisti vrátiť požičané z EURA 2016, na ktorom sa "Draci" prebojovali až do semifinále, kde skončili na kopačkách Francúzska. Zápas rozhodol hneď v prvých minútach Daniel James, stredopoliar z Manchesteru. Walesania si jednogólový náskok udržali, až do konca zápasu, a po záverečnom hvizde sa mohli tešiť z víťazstva .

zdroj

Kanonáda v Azerbajdžane a hororový večer v Trnave

Systém piatich mužstiev skupine nám priniesol o 2 termíny voľna naviac, a tak sme nasledujúci zápas v Baku odohrali až v júni. Bez väčších problémov si slovenskí futbalisti s Azerbajdžanom poradili a z bránky súpera si po výsledku 1:5 spravili trhací kalendár.

O tri mesiace neskôr, opäť na pôde štadióna Antona Malatinského v Trnave, sme hostili vicemajstrov sveta z bývalej Juhoslávie. Mnoho fanúšikov očakáválo vyrovnaný súboj, no opak bol pravdou. Absolútna nemohúcnosť a herné výpadky počas celého zápasu počnúc chybami v obrane a stratami lôpt v strede ihriska, zdecimovala náš výkon na toľko, že sme sa nezmohli na viac ako štyri inkasované góly v bráne Martina Dúbravku. Práve v tomto zápase sa preukázala neskúsenosť obranných šíkov a defenzívnych pilierov v našej obrane. Absencia dlhoročnej obrannej dvojice bola citeľná. Slováci tento výkon museli hodiť za hlavu a sústrediť sa na piaty, veľmi dôležitý zápas v Budapešti.

Zrodila sa hviezda s božským priezviskom

Na zápas v Budapešti naši fanúšikovia dlho nezabudnú. Absolútna neschopnosť Slovenského futbalového zväzu spôsobila, že na tribúne určenej pre hostí, bola skupinka domácich fanúšikov so síce slovenským občianstvom, ale maďarskou národnosťou. Dve fanúšikovské základne museli oddelovať ťažkoodenci a príslušníci policajného zboru. Množstvo slovenských fanúšikov, dokonca nebolo vpustených na štadión.

Pred zápasom, český lodivod Pavel Hapal, prekvapil výberom hrotového útočníka. Na túto pozíciu nasadil mladučkého Roberta Boženíka, ktorý nahradil Ondreja Dudu. Na konci prvého polčasu otvoril skóre Mak. Maďarom sa podarilo po prestávke vyrovnať, no posledné slovo v zápase mal práve "benjamínok" slovenskej reprezentácie Boženík. Slováci tak odčinili prehru z Trnavy a stále živili reálnu šancu na postup.

O mesiac neskôr nás na domácej pôde, čakala reprezentácia Walesu. Aby sme všetko vo vlastných rukách, potrebovali sme jednoznačne zvíťaziť. Walesania však v Trnave otvorili skóre gólom Moora. Po zmene strán, nechytatelnou delovkou, vyrovnal Kucka, a tak sa body delili rovným podielom.

zdroj

Zápas dvoch tvárí v Rijeke a víťazná rozlúčka

Posledné dva zápasy v kvalifikácii sme odohrali v Rijeke a Trnave v novembrovom termíne. Na postup sme potrebovali bodovať, v oboch zápasoch, a spoliehať sa aj na výsledky z ostatných štadiónov našej skupiny. Zápas v Chorvátsku sme v prvom polčase ovládli my a zásluhou Boženíka, sme išli v 30.minúte do vedenia. V druhom polčase sa však mince obrátili a Chorváti prišli na ihrisko ako vymenení. Zbytočnými stratami lôpt v strede ihriska a chybami v defenzíve sme o náskok prišli a prehrali 3:1.

Do posledného zápasu proti Azerbajdžanu sme vstupovali s malou dušičkou na postup. Slováci nemali absolútne nič vo vlastných rukách a v simultánne hranom zápase v Cardiffe, medzi Walesom a Maďarskom, sa musel vykryštalizovať patový rezultát. Slováci svoj zápas zvládli a štvrtý gól si pripísal Robert Boženík, na čele strelcov sa odtrhol Marek Hamšík 25.gólom v slovenských farbách. Naneštastie vo Walese to bola jasná záležitosť domácich, ktorý si postup postrážili a s istotou sa predstavia na nadchádzajúcom EURE.

zdroj

Či sa Slováci predstavia Na EURE je zatiaľ vo hviezdach. Rozhodnú marcové zápasy, do ktorých musia naši reprezentanti, na čele s Pavlom Hapalom, ktorý zostal na lavičke reprezentácie, vložiť všetko. Našim futbalistom jednoznačne držím palce a verím, že sa po štyroch rokoch opäť predstavia na vrcholnom šampionáte.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni sledovať instagram: sport_recap, pre aktuálne informácie zo sveta športu.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].