6 tipů pro bezpečné a úspěšné nakupování na internetu

Vánoce se blíží a s nimi i doba shánění dárků

Naštěstí již dnes nemusíme za každou cenu vyrážet do přecpaných obchodních center, ale můžeme pořídit valnou většinu dárků pro svoje blízké z pohodlí svého domova. Nabídka je skoro nekonečná. Slevy (dle tvrzení obchodů :-) ) obrovské, transakce bezpečné a doprava blesková. Ale ne vždy tyto lákadla platí a i při nákupu na internetu je třeba mít se na pozoru a dodržovat základní pravidla.

1. Prověřené e-shopy

Používejte jen důvěryhodné e-shopy. Ne tohle není skrytá reklama na Mall nebo Alzu. Důvěryhodných e-shopů jsou v ČR tisíce. Čemu je dobré se vyhnout, jsou podezřele vypadají obchody bez referencí, s minimem či negativními recenzemi na Heurece nebo prodávající jen jeden výrobek za podezřele nízkou cenu. Pokud se s takovým e-shopem setkáte a přesto z něj chcete něco nakoupit, preferujte platbu na dobírku. Sice zaplatíte malý poplatek za tuto službu navíc, ale svoje peníze nedáte dřív, než vám dopravce doručí balíček.

2. Bezpečnost

Svoje platební údaje (číslo kreditní karty) zadávejte jen do obchodů, které mají na začátku svoji url "https://". Zjednodušeně řečeno se jedná o zabezpečenou verzi přenosu dat, který není možné pro další strany odposlouchávat a dostat se tak k číslu vaší kreditní karty. Pro většinu solidních webů je to dnes již standard. V případě, že vás zaujme nabídka z webu, který je na starším protokolu "http://", opět je bezpečnější variantou nechat si poslat zboží na dobírku domů nebo na výdejní místo.

3. Ukládat kartu?

Mnoho webových stránek, na kterých dochází k nákupu zboží, umožňuje uživateli v profilu uložit svoji platební kartu. Pokud nakupujete často, může to být skvělá věc, která ušetří otravné vyplňování čísla kreditní karty a data její platnosti. Na druhou stranu to znamená, že každý kdo má přístup k přihlášení do tohoto e-shopu, může libovolně objednávat zboží, protože karta je uložena. V případě, že si kartu chcete uložit, je vhodné mít složitější heslo než "123456" a podobné.

4. Pozor na dopravu

Každý rok roste celkový počet zboží objednaného na e-shopech a tedy i zboží, které musí přepravci odvézt. I když pomineme letošní specifickou situaci na trhu práce, kdy se zdá, že je nedostatek pracovníků pro každé odvětví, stejně budou mít přepravci extrémně napilno. Rozhodně objednávejte v dostatečném předstihu a ne pár dní před štědrým dnem. I když má obchod zboží skladem a skutečně ho odešle hned druhý den po vaší objednávce, tak než ho k vám dopravce zvládne dostat, může pár dní trvat.

Další často opomíjenou věcí je fakt, že dopravce často doručuje jen k "prvním uzamykatelným dveřím". Představte si situaci, kdy si objednáte lednici nebo sušičku, bydlíte sami v pátém patře bez výtahu a dopravce vám ji nechá za dveřmi do domu, s tím, že do bytu ji musíte dostat sami. Většinou lze předem objednat výnos až do bytu, tak na to při objednávce nezapomeňte nebo si připravte pár přátel, kteří vám s přenesením do bytu pomohou.

5. Inspirace a rady pro nákup

V dnešní době je tak obrovská nabídka zboží, že není možné rozumět všemu. Jestli vás takový nákup čeká, je dobré si o tomto segmentu něco načíst. Na internetu existuje velká spousta návodů jak vybrat televizi nebo třeba domácí pekárnu. Přečtení vám sice chvíli zabere, ale díky získaným vědomostem můžete lépe vybrat vhodné zboží, nebo odolat lákavým řečem prodavače v kamenné prodejně. Zejména pokud jde o dražší nákup, tak je dobré získané informace ověřit ještě z dalšího zdroje.

Naštěstí je dne nabídka informací na internetu skutečně nepřeberná a dohledat lze úplně cokoliv. Na populárnější výrobky jako jsou třeba mobilní telefony, notebooky nebo tablety lze nalézt i samostatné recenze nebo také video recenze. Zde může dobře posloužit i Youtube.com, který jich obsahuje hromady. Nebojte se jich, i když jsou v cizím jazyce. Youtube umí strojové překladové titulky, které nejsou dokonalé a pro hrubou představu o popisovaném produktu často stačí. Navíc obraz někdy vydá víc informací než tisíc slov.

6. Slevy

Každý rok před vánocemi vrcholí slevové akce a z původního Black Friday, je už minimálně týden, spíše ještě déle trvající akce prodejců, která se nás snaží přesvědčit k nákupu, pod vidinou obrovských slev. Bohužel značná část z nich je slevami spíše fiktivními, aby to dobře vypadalo. V praxi to vypadá tak, že vidíte reklamu, ve které je uvedené, že slevy jsou až 70%. To je samozřejmě pravda, tuto výraznou slevu má však často jen jeden nebo pár produktů. A co ten zbytek? Tam jsou slevy méně výrazné, až žádné.

Často se děje, že před slevovou akcí prodejce zboží přecení na zaváděcí cenu a z ní poté zlevní. V praxi se tak běžně děje, že třeba televizor, který se prodává za 10 000 Kč, prodejce nacení za jeho zaváděcí cenu (ta byla dejme tomu 20 000 Kč) a poté ho sníží o 50 %. Máme tu obrovsky lákavou slevu a přitom zboží stojí stejně. Jak proti tomu bojovat? Pokud máte delší dobu vyhlídnuté zboží, tak průběžně sledujte jeho cenu. A takovým trikům nenaletíte. Jenže nejde sledovat všechno, to je mi jasné. Tady může opět dobře posloužit cenový srovnávač, např. Zbozi.cz nebo Heureka.cz. Jednak vidíte, za kolik ho prodávají ostatní prodejci a také je ve většině případů uveden i graf vývoje ceny. Tak si lze snadno ověřit, že proklamovaná obří sleva je skutečně tak výhodná jak se zdá.

Obrázky byly použity z webu https://www.flickr.com/ .

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu

Chceš vědět, když brumbalales přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.