Jak dodržet novoroční předsevzetí?

Ready, set, goal!

New year, new me.

Haha.

Existuje  snad něco, co je víc klišé než tohle? Na novej rok si spousta lidí dává šílená a předsevzetí a cíle tipu "zhubnout10 kg" nebo "číst více knih". Většina z nich potom nedodrží ani jedno a na konci roku je zase tam, kde rok předtím nebo jsou na tom někdy ještě hůř. A to byl skoro vždycky i můj případ. Jsem jedním z těch lidí, co věří v určování cílů. Myslím si, že je důležité aby si je lidi dávali. Někdo může namítnou, že to neni k ničemu dobrý,protože se pak člověk soustředí "na cíl víc než na cestu", což je špatně. Nejlepší je najít si ten balanc mezi tím, koukat jenom na cílovou pásku a dávat pozor na to, kam šlapete. 

Přemýšlela jsem nad tím. Jak to, že skoro nikdy neuspěju? Nikdy nedotáhnu svoje předsevzetí dokonce. Proč? Po ne tak dlouhém bádání a přemýšlení mi došlo, že problém je hned na začátku. Určuju si moje cíle špatně. 

A tak jsem zabrousila na pinterestu, youtube a instagramu a našla jsem několik tipů na to, jak si stanovit cíle bez toho, abychom je pak vzdali, když jsme sotva v půlce. No a dneska se s váma o tyhle tipy podělím, protože 2018 bude náš rok splněných snů a dodržených předsevzetí.

1. Opravdu to chci? 

Tohle je otázka, na kterou se sebe musíte zeptat. Opravdu chcete zhubnout 10 kg? Chcete obětovat všechny ty dortíčky a vínečka, pizzy a hamburgery? Nebo je to váš cíl jenom protože je to cílem ostatních? Možná to zní hloupě, ale často chceme nebo děláme věci jenom protože, to tak dělají ostatní nebo prootže je to od nás očekáváno. To znás nedělá špatné lidi. Dělá to z nás..lidi. Ale není to pro nás dobré. Proto se nad touhle otázkou pořádně zamyslete, než začnete na něčem pracovat a stanovujte si cíle, které opravdu chcete VY a ne, které jsou od vás očekávané nebo které mají vaši kamarádi. 

2. Be SMART

Tohle pořád ještě souvisí se sepisováním a "vymýšlením" našich cílů. SMART představuje pět bodů, který by měl náš cíl splňovat, abychom ho dokázali splnit. 

S=specific (specifický), podle mě nejdůležitější bod. Ujistěte se, že přesně víte, co chcete. 

M= measurable (měřitelný), tenhle bod úzce souvisí s motivací. Pokud nemůžeme měřit pokrok, který na naší cestě děláme, vzdáme to po pár měsících snažení. Naplánujte si proto váš cíl tak, abyste ho mohli po malých krůčcích dosahovat.

A=attainable (dosažitelný), žijete tady a teď. Musíte si proto stanovovat síle, které můžete splnit teď a tady. Být prezidentem USA je krásnej cíl. Můžete ho ale teď a tady dosáhnout?

R=relevant (relevantní), tohle souvisí s tím jestli to "opravdu chcete". Například, myslím si, že být prezidentem USA je pro věštinu populace naprosto irrelevantní cíl.

T= time-bound (časově vymezený), je snad druhým nejdůležitějším. Stanovujte si deadliny! Příklad s hubnutím. "Do konce února zhubnu 4 kg" místo "tenhle rok zhubnu 10kg". Máme tak větší motivaci a je pravděpodobnější, že toho opravdu dosáhnem. 

3. Disciplína.

Nedávno jsem někde narazila na tenhle citát "You either suffer the pain of discipline or the pain of regret." Uvízl mi v hlavě a pořád na něj myslím. Říkám si, kde bych byla, kdybych to někdy předtím Je tolik věcí, který jsem nikdy nedotáhla dokonce a teď mě to mrzí. Už to tak ale mít nechci. Už žádný co by kdyby. Můj osobní tip je, vypsat si podobný motivační citáty nebo afirmace a pokaždý, když máte chuť něco vzdát si je přečíst. Mně osobně tohle pomáhá víc než třeba motivační fotky apod. 

4. Odměňte se

Tak, teď jste několik týdnů tvrdě makali v posilce, jedli zdravě a s radostí. Tak si na to kafíčko a dortík zajděte. Dejte si s kamarádkou oslavnou pizzu. Dostali jste už tu 1 z matiku, tak se chvilku natahněte a pusťte si Výměnu manželek nebo Farmář hledá ženu, ať zas nejste moc chytří! Odměna jde ruku v ruce s disciplínou. Musíme se trochu rozmazlovat. Představte si, že jste pes. Ok, to může znít trochu divně, ale nechte mě vysvětlit pointu - psa taky nenaučíte dávat pac bez toho, abyste mu dali pamlsek a podrbali ho. Podobný je to i s lidmi, když to hodně zjednodušíme. Můžeme se tím i motivovat. "Když se teď budu hodinu pořádně soustředit na ten úkol, můžu si jít udělat kafe." 

5. Všechno je to jenom o zvyku - pravidlo dvacetjedničky

Nejdřív to pro nás bude výzva. Ale všechno to chce jenom čas a odhodlání. Nakonec se z toho stane náš zvyk. Dám opět příklad s hubnutím, protože je to prostě to nejjednoduší, co mě napadá. Cvičit několikrát týdně v posilovně nebo doma pro nás nejdřív bude něco fakt nepříjemnýho. Budeme se nutit a nebude se nám chtít. Věděli jste ale, že stačí 21 dní a člověk si zvykne? Ze cvičení (nebo čehokoliv jiného) se pak stane něco tak přirozeného, jako třeba čištění zubů. Chce to jenom vydržet a kopat se do zadku 21 dnů a pak už budete jenom lízat smetanu jako kočička. Musím přestat s přirovnáváním lidí ke zvířatům, je to divný.

Tohle by bylo několik tipů na to, jak si stanovit cíle a jak jich dosáhnout.

Máte vy nějaké novoroční předsevzetí?.

Mějte se krásně!

S láskou, V.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Odeslat správu
Docela normální holka, která ráda cestuje, nakupuje, zkouší nový věci, válí se po kavárnách a čistě náhodou o tom všem píše blog. Snažím se lidem ukázat, že s úsměvem jde všechno líp. A pokud úsměv nepomáhá, vždycky je tu zmrzlina a víno.

Chceš vědět, když Aprés-chic přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.