Ani já nedokážu odolat, když na pláži najdu krásnou mušli nebo kamek. Musím si je prostě odvézt domů stůj co stůj. Jde přece o krásné vzpomínky, které nevyblednou.
Vždy si ale dopředu zjišťuji, zda není vývoz dané věci z dané země zakázaný, aby mě na letišti při odbavování nečekaly nepříjemnosti. U cestování autem je malá pravděpodobnost, že by vám někdo prohledával kompletně celé auto, jestli v něm neukrýváte nějaký ten suvenýr, ale člověk nikdy neví.
Každá země má vlastní pravidla a je mnohdy těžké se v nich zorientovat. Proč je vlastně zakázané odvézt pár mušlí? Důvodem může být vážné narušení přírody. Ideální je zeptat se například delegátky, která by měla mít v této oblasti nejnovější informace. Ale vše podstatné si rychle vygooglíte.
Mušle a kamínky nejsou to jediné, co vám může způsobit velké problémy. A tak můžete zaplatit vysokou pokutu za to, že si chcete domů odvézt například jídlo. Například Nový Zéland pokutuje lidi až 200 zélandskými dolary za to, že si do země dovezou jakékoliv jídlo, třeba i ovoce, co dostali na palubě letadla. Hodně velká absurdita, že? Panebože proč?“.
A když už nedostenete pokut za šutr nebo jablko, hodně nepříjemná může být i ztráta dokladů, propadlý pas či občanka. To také nechcete. V takové situaci vás totiž čeká nejen pokuta, ale často i zkažená dovolená, na kterou třeba ani neodletíte, a můžete si sbírat šutra leda kolem baráku. To je třeba moje velká noční můra obzvlášť, když cestuji s dětmi. Uhlídat to všechno vlastně ani nemá s dovolenou nic společného ;)
Autorka: https://www.linkedin.com/in/petra-vel%C3%ADkov%C3%A1-2aaab5170/
Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].
Chceš vědět, když Petra Veliková přidá nový blog?
Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.