Výzva Biohacking jako novoroční předsevzetí

Slovo „biohacking“ už bývá častěji skloňováno, tak jsem se rozhodla, proč to nevyzkoušet? A kdy jindy začít než na nový rok?

Co to vlastně je biohacking?

Jedná se o proces, při kterém jednotlivci používají vědecké poznatky, technologii a osobní zkušenosti k vylepšení celkového zdraví, jak těla, tak i myšlení. A já jsem si řekla, proč to nezkusit?

1. Strava

Prvním krokem na mé nové cestě je změna stravy. Zatímco jsem v minulosti vyzkoušela různé stravovací režimy a diety, chtěla bych se letos zaměřit na jednoduchost. Více ovoce, zeleniny, bílkovin a zdravých tuků.

2. Přerušovaný půst

Dalším krokem je vyzkoušet si půsty. Nejíst snídani mi nedělá problém, vyzkouším přerušovaný půst 16-8, tzn. 16 hodin nejíst a v 8 hodinách jíst. Uvidíme, jak to půjde.

3. Cvičení

Cvičení je vždycky dobré. Ať je to chůze, běh nebo třeba plavání. Ale je to věc, kterou nejčastěji vynechávám. Nemusí jít vždy o kardio cvičení jako tabata nebo hiit, ale stačí i jednoduché protažení nebo jóga. I to je pohyb a ten chci letos zařadit mnohem častěji.

4. Spánek

Jsem si vědomá toho, jak je spánek důležitý pro mé tělo a mysl. Je pravda, že teď po vánočních svátcích musím svůj spánkový režim více narovnat a naučit se opět chodit spát každý den ve stejnou dobu. Nedávno jsem dočetla zajímavou knížku Proč spíme tak vím, že ten spánek je opravdu velmi důležitý.

5. Stresový management – prostě si tu hladinu stresu více hlídat

Stres je součástí života, ale jak ho správně zvládat? Ráda bych se naučila techniky jako meditace a dechová cvičení, abych snížila stres. V knížce Meditace pro normální smrtelníky, ne pro mnichy se píše, že i pár minut meditace denně je lepší jak nic, tak proč to nezkusit?

6. Relaxace

Poslední věc, na kterou se chci letos zaměřit je také odpočinek a relaxace. Člověk má občas pocit, že jede v rychlíku, který nejde zastavit. Takže se chci naučit zastavit a “je tak být“. Sousedi si na podzim pořídili finskou saunu, tak se těším na sousedské pravidelné saunování.

V rámci biohackingu se doporučuje mnohem více, ale já už se trochu znám a raději začnu postupně, aby mi to vydrželo.

A co vy? Vyzkoušíte také něco podobného?

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když bara.holkova1 přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.