Ikonické pantofle Birkenstock: Již zanedlouho bude možné investovat do akcií této společnosti

Pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal ikonické pantofle německé značky Birkenstock.

Společnost si v poslední době získala obrovskou popularitu nejen pro svůj růst pod kontrolou soukromé společnosti L Catterton, ale také díky nedávné roli v kinohitě Barbie. Již za pár dní budou pravděpodobně moci nakoupit akcie společnosti i retailoví investoři, a to díky IPO, které společnost plánuje v průběhu října 2023.

Tato kultovní obuvnická společnost, jejíž historie sahá až do 18. století, podala 12. září 2023 registrační prohlášení o vstupu na burzu. Oznámení přišlo více než dva roky poté, co rodina Birkenstock prodala svůj většinový podíl soukromé investiční společnosti L Catterton spřízněné s LVMH za 4,85 miliardy USD. Od té doby hodnota společnosti výrazně vzrostla a předpokládá se, že primární úpis akcií na newyorské burze cenných papírů absolvuje s oceněním 8 miliard USD (s tickerem BIRK).[1]

Už tento týden?

Společnost věří, že se jí podaří odstartovat IPO již během prvního říjnového týdne, jak původně plánovala, a to navzdory tomu, že se Washington blíží 4. částečnému odstavení vlády v průběhu desetiletí. Může se tak stát v důsledku toho, že předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy během uplynulé středy zamítl návrh zákona o dočasném financování, který postoupil v Senátu.

Pod novým vedením se značce daří

Roční tržby se zvýšily z přibližně 781 milionů USD v roce 2020 na více než 1,3 miliardy USD v roce 2022, což představuje roční růst na úrovni 31 procent. Podle informací zveřejněných k podání IPO vzrostly čisté příjmy za šest měsíců do 31. března o 19 procent na 692,9 milionu USD. Zisk však ve srovnání s předchozím pololetím klesl o 45,3 procenta.

Pozitivní očekávání spojená s debutem

Přestože společnost má dobrou pozici na maloobchodním trhu, veřejné nabídky obuvi mívají často smíšené výsledky z primárního úpisu svých akcií na burze. Známé jsou úspěchy společností Crocs, Skechers a Deckers Outdoor, ale také „burzovní boje“ společností Allbirds nebo On Holding. Srovnatelné společnosti se však letos obchodují dobře, což vnáší pozitivní očekávání z debutu akcií Birkenstock na burze.[2]

IPO plánuje také Arm

Birkenstock je v pořadí 2. velkou společnost z Evropy, která plánuje vstoupit na akciový trh v USA. IPO plánuje i britský výrobce čipů Arm. V USA letos primární nabídky podle údajů firmy Dealogic dosáhly dvojnásobku částky z roku 2022, zatímco v Evropě se drží hluboko pod rekordem dosaženým v roce 2021.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když Olivia Lacenova přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.