protože jejich používání je jednou z hlavních příčin ekologických problémů. Cílem jejího nového projektu je vdechnout nový život miliardám kreditních a debetních karet v oběhu a zachránit je před osudem na skládkách. Tato zpráva nepochybně potěšila zejména investory, kteří se zaměřují na udržitelné investice.
Společnost Mastercard, jedna z největších společností v oblasti platebních systémů, se rozhodla přispět k celosvětové recyklaci plastů, protože jejich používání je jednou z hlavních příčin ekologických problémů. Cílem jejího nového projektu je vdechnout nový život miliardám kreditních a debetních karet v oběhu a zachránit je před osudem na skládkách. Tato zpráva nepochybně potěšila zejména investory, kteří se zaměřují na udržitelné investice.
Ajay Bhalla, předseda kybernetického a zpravodajského oddělení společnosti Mastercard Inc, ve spolupráci s osmi britskými pobočkami HSBC Holdings Plc vyzval banky po celém světě, aby se připojily ke snaze o záchranu plastů. Banky by měly svým zákazníkům poskytnout možnost recyklace karet. V rámci projektu poskytne Mastercard HSBC skartovací stroje schopné zpracovat 10 000 karet, které budou po naplnění předány do zařízení na recyklaci plastů.
Mohli bychom říci, že tak malý kousek plastu se nesčítá. Pokud se na to podíváme z globálního hlediska, každý dospělý člověk v dnešní době digitálních plateb vlastní alespoň jednu kartu, a protože je svět plný dospělých lidí, je množství debetních a kreditních karet v oběhu vysoké. V prvních šesti měsících projektu budou moci zákazníci recyklovat jakoukoliv kartu, včetně karet konkurenčních platebních společností. Jose Carvalho, vedoucí oddělení majetkového a osobního bankovnictví HSBC UK, považuje pilotní projekt za základ pro dlouhodobější plány. Podle společnosti Mastercard je v současné době v oběhu přibližně 3,1 miliardy karet s průměrnou životností kolem pěti let. Celkově je podle zprávy společnosti Nilson v oběhu více než 26 miliard karet na celém světě a do roku 2027 by se jejich počet mohl zvýšit na 28,4 miliardy.
Výkonnost akcií společnosti Mastercard za posledních pět let. (Zdroj Google) *
Hodnota akcií společnosti Mastercard na burze se v posledních pěti letech pohybuje v zelených číslech.* Příznivý vývoj v dlouhodobém horizontu nezměnila ani pandemie a další negativní faktory související s energetickou krizí a růstem inflace. Naopak, právě pandemie podpořila rychlejší a výraznější přechod na digitalizaci a podpořila nakupování přes internet, a to vše prostřednictvím nákupních karet.
Jedním z aspektů současného trendu růstu elektromobilů je masivní výroba baterií a zajištění stabilních zdrojů materiálu. Podle některých aktivistů má toto odvětví navzdory svému ekologickému potenciálu značný dopad na životní prostředí, a proto ACE Green Recycling, americká společnost specializující se na recyklaci olověných baterií, oznámila partnerství s izraelskou společností Hakurnas Lead Works, která se definuje nulovými emisemi skleníkových plynů. Technologie společnosti ACE Green netaví kovy, ale pracuje při pokojové teplotě a spoléhá se výhradně na elektřinu, což představuje významný pokrok v modernizaci tohoto odvětví. Společně plánují vytvořit kapacitu pro recyklaci 50 tisíc tun olověných baterií ročně v závodech v Izraeli a Rumunsku, přičemž provoz bude zahájen koncem tohoto roku. Tento projekt bude schopen díky prodeji olověných kovů generovat až 60 milionů USD ročně. V prosinci uzavřela společnost ACE Green patnáctiletou smlouvu s globální těžební společností Glencore, která naznačuje dlouhodobou spolupráci v oblasti recyklace baterií a odpovědného využívání zdrojů.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výsledků
Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].
Chceš vědět, když Olivia Lacenova přidá nový blog?
Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.