Samsung pomůže General Motors při výrobě elektrických baterií

Pod záštitou společností General Motors (GM) a Samsung SDI vznikne v americké Indianě další závod na výrobu bateriových článků pro elektromobily.

Pod záštitou společností General Motors (GM) a Samsung SDI vznikne v americké Indianě další závod na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Tato investice přesáhne 3 miliardy USD. Provoz má být zahájen v roce 2026 a přinese 1 700 nových pracovních míst. Cílem společností je dosáhnout v závodě poblíž New Carlisle roční výrobní kapacity 30 gigawatthodin.

V loňském roce uzavřelo americké ministerstvo energetiky půjčku ve výši 2,5 miliardy dolarů pro společný podnik GM-LG Energy Ultium Cells LLC. To umožní společnostem pracovat na výstavbě závodu v Michiganu v hodnotě 2,6 miliardy dolarů, jehož provoz bude zahájen v roce 2024. Jeho hlavním zaměřením bude výroba niklových prizmatických a válcových bateriových článků.

Přípravy probíhají i ve dvou dalších závodech

Kromě toho probíhají práce v závodě v Ohiu a pomalu se dokončují přípravy závodu v Tennessee. Celkový plán společnosti GM si klade za cíl vyrábět v Severní Americe od roku 2022 do poloviny roku 2024 400 tisíc elektromobilů. Do roku 2025 by chtěla vyrábět až 1 milion elektromobilů ročně. Vzhledem k současnému silnému trendu elektrifikace dopravy plánuje společnost v budoucnu rozšířit své portfolio závodů na výrobu elektromobilů minimálně o další dvě lokality. Má za sebou silné dvouleté období a růst podílu společnosti v letošním roce činí přibližně 11,3 %.* V následujících měsících ji mohou výrazně podpořit nové dohody s významnými společnostmi a plány na výstavbu nových závodů v rámci trendu elektromobilů, což jí může zajistit příznivé vyhlídky. [1]

Výkonnost akcií General Motors za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Samsung expanduje v USA

Generální ředitel společnosti Samsung SDI Yoonho Choi vyzdvihl snahu o tuto spolupráci se zaměřením na výrobky s nejvyšší úrovní bezpečnosti a kvality. Výstavba závodu má pomoci Spojeným státům americkým dosáhnout éry, v níž budou dominovat elektromobily. V dubnu loňského roku navštívil americký prezident Joe Biden různé zahraniční společnosti, včetně jihokorejské společnosti Samsung, a vyzval je ke spolupráci s americkými partnery, aby získaly výhody při jednání s americkými odbory. Zdá se, že si jeho výzvu vzaly k srdci a připojily se k mnoha dalším společnostem, které rozšiřují své výrobní provozy v USA.

Výkonnost akcií společnosti Samsung Eletronics za posledních pět let. (Zdroj: Google) *

Spolupráce General Motors se společností Tesla

Mezi další partnerství, která GM navázala, patří Tesla. Vzniklo díky síle největšího světového výrobce elektromobilů, kterou je jeho hustá síť vysoce výkonných nabíječek Supercharger po celých USA a Kanadě, čítající v současnosti kolem 12 tisíc. Společnost GM se proto rozhodla přijmout standard nabíjecích zástrček Tesla, stejně jako další americký gigant v automobilovém odvětví, společnost Ford. V současné době se Tesla a GM podílejí na 70 % všech elektromobilů prodaných na americkém trhu, takže tato spolupráce by mohla potenciálně pomoci General Motors zvýšit hodnotu akcií společnosti. [2]

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

1,2] [1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když Olivia Lacenova přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.