Tiktok je platforma sociálních médií vlastněná společností ByteDance, která se díky svému revolučnímu formátu s Facebookem a Instagramem dokázala vyvinout v konkurenta sociálních sítí, jako je Meta. V letošním roce zaznamená přibližně 11,6% nárůst uživatelů, což je dvojnásobek oproti Snapchatu nebo Instagramu. Formát krátkých videí, která lze posouvat, převzal YouTube pod svým Shorts a Instagram pod svým Reels. Pro uživatele je sledování těchto krátkých videí návykové a mohou u Tiktoku strávit i několik hodin denně. Otázka, kdo tohoto giganta sociálních sítí převezme, je v současné době ve hvězdách. A ještě jedna otázka: Byl Tiktok se svým formátem krátkých videí revoluční?
Jedná se o vykrádání předchozí platformy?
Společnost viděla potenciál v krátkých videích, která zažila boom na tehdejší platformě Vine, která byla spuštěna v roce 2012. Byla pro ni specifická, omezovala videa na pouhých šest vteřin, což představovalo výzvu pro tvůrce obsahu a díky tomu si platformu oblíbili uživatelé po celém světě. V roce 2017 zanikla kvůli silné konkurenci Instagramu a Snapchatu, které přilákaly velkou část fanouškovské základny. Kromě toho se potýkaly s problémy s monetizací platformy, neregulovaným obsahem a změnou vedení, když Vine převzal Twitter.
Platformu Tiktok v září 2017 celosvětově spustila společnost ByteDance, která předtím získala populární Musical.ly zaměřenou na videa se synchronizací rtů a využila její základnu, aby Tiktok mohl svižněji začít. Ke globálnímu úspěchu přispěla také podobná aplikace Douyin, která působí na čínském trhu a stala se senzací již na počátku. Tiktok se stal nejstahovanější aplikací na světě za necelý rok od svého uvedení na trh. Mezi ostatními platformami vyniká zejména svým špičkovým algoritmem, který si dokáže zapamatovat obsah oblíbený jednotlivými uživateli a na základě toho jim navrhovat témata, která se jim budou s největší pravděpodobností líbit. Kromě toho zapojuje uživatele do trendových nebo virálních výzev a slouží jako marketingový nástroj pro hudebníky a influencery.
Na Tiktok existuje mnoho různých názorů, přičemž jedna strana tvrdí, že má pozitivní dopad na společnost, protože dokáže zvyšovat povědomí o sociálních problémech a podporovat charitativní účely a zároveň dává prostor tvůrcům kreativního obsahu. Na druhé straně čelí kritice kvůli obavám o ochranu soukromí. V tomto ohledu jsou nejhlasitější USA.
Tiktok může být v budoucnu na území USA zakázán
Budoucnost platformy Tiktok otřáslo obvinění americké vlády, že platforma shromažďuje osobní údaje více než 150 milionů amerických uživatelů bez jejich vědomí, čímž ohrožuje národní bezpečnost. ByteDance se v posledních měsících stal předmětem žalob a na scénu vtrhl návrh zákona na omezení platformy, který podpořil Bílý dům a dalších 26 států. Předchozí pokusy bývalého prezidenta Trumpa nevešly v platnost. Oficiálně se Montana stala prvním státem, který platformu Tiktok na svém území zakázal, když její guvernér Greg Gianfante podepsal zákon, který bude pravděpodobně čelit právním výzvám. ByteDance s tím nesouhlasí a odvolává se na občanské svobody podle ústavy. Americká unie občanských svobod (ACLU) zákon rovněž kritizuje a považuje jej za protiústavní. K obavám o bezpečnost se přidaly země jako Austrálie, Nový Zéland, Kanada a Evropská unie, které zakázaly používání Titkook na služebních telefonech z obav před hrozbou ze strany čínské vlády.
Projekt Texas, jehož cílem je ukládat údaje amerických uživatelů na serverech provozovaných společností Oracle, má pomoci čelit této údajné hrozbě čínského shromažďování údajů amerických občanů pomocí aplikace.
Twitter rozšíří své portfolio služeb vyplývajících z Twitteru
Jedna z největších lodí ve flotile sociálních sítí dostává nového generálního ředitele. Elona Muska ve funkci generálního ředitele nahradí Linda Yaccarino, bývalá šéfka reklamní divize společnosti NBCUniversal. Twitter nedávno prošel fúzí se společností X Corp Solution, čímž ztratil status společnosti. Je to jeden z kroků při vytváření univerzální aplikace X, která má mezi mnoha funkcemi nabízet i platební řešení. Snížil se počet zaměstnanců a tím i peněžní toky a výkon několika funkcí a nakonec celková restrukturalizace způsobila na platformě trochu chaosu. Do budoucna má však horlivě připravené nastavení a díky novému vedení ambice přeměnit se v ziskovou platformu.
Tiktok nemusí být pro tvůrce tou nejlepší volbou
Tvůrcům se pod křídly ByteDance daří, ale existují i atraktivnější platformy. Reels, Shorts a služba Pulse společnosti Tiktok zajistily tvůrcům obsahu v roce 2022 zisky ve výši 100 miliard dolarů. O tvorbu obsahu se v poslední době stará také umělá inteligence v čele s ChatGPT a DALL-E nebo streamovací služba Twitch. Všichni tvůrci jsou závislí na sociálních platformách, takže jejich omezení by mohlo výrazně ovlivnit jejich příjmy. Na Webu2, na kterém působí Amazon, Google a Facebook, si platformy jako zprostředkovatelé berou významný podíl na příjmech tvůrců. Technologie Web3 nebo NFT by mohly přispět k výraznějšímu decimování, protože by tvůrcům pomohly převzít plnou kontrolu nad svým obsahem a navázat přímé vztahy s fanoušky. Na Web3 jsou data považována za osobní vlastnictví a lze je sledovat.
Je ohrožen Tiktok nebo my?
V současné době masivního využívání umělé inteligence bude ohrožena bezpečnost všech uživatelů podobných platforem. Vlády by ji měly upřednostnit, aby nedocházelo k vytváření hoaxů a podkopávání bezpečnosti proti škodlivým vlivům. Konkurenční společnosti již některé prvky z Tiktoku integrovaly do svých platforem, úplné nahrazení Tiktoku je v současné době sporné, protože má velkou uživatelskou základnu. Snahy o zamezení jeho působení ve Spojených státech pro něj představují obtížnou překážku a bude i nadále bojovat s americkou vládou o všech 150 milionů uživatelů. S akciemi Tiktoku nelze veřejně obchodovat, protože aplikace je v soukromém vlastnictví společnosti ByteDance, ale je možné do ní investovat nepřímo, prostřednictvím investiční společnosti KKR nebo SoftBank, které mají v ByteDance majetkový podíl.
Matúš Mahút, analytik společnosti InvestaGO
Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].
Chceš vědět, když Investago přidá nový blog?
Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.