Kanada jako lídr v ekologické transformaci?

Analytici tvrdí, že jedna z předních ekonomických velmocí má dostatek finančních zdrojů na investice do ekologické transformace.

Díky dostatku peněz může Kanada na tento účel vynaložit miliardy dolarů, aniž by ohrozila udržitelnost svých veřejných financí. Daňové příjmy představují stabilní přísun peněz. Končí dotační programy vzniklé v důsledku pandemie COVID-19, ekonomice se daří lépe než se očekávalo, a proto je prostor pro financování zeleného sektoru.

Prostředky jsou k dispozici, ale musí být obezřetní.

Kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová se vyjádřila, že v nadcházejícím rozpočtu bude postupovat opatrně a nebude bránit centrální bance v boji proti inflaci. Ta byla v Kanadě na začátku roku téměř třikrát vyšší než 2% cíl. Zohledněna je přitom možnost recese, která by mohla snížit stabilní daňové příjmy, a je třeba mít na paměti také náklady na půjčky. Přechod na ekologické investice je pro zemi kritickou oblastí. Mnoho odborníků tvrdí, že by se Kanada měla snažit mnohem více, protože má potenciál stát se v této oblasti lídrem. Podle Randalla Bartletta, ředitele pro kanadskou ekonomiku ve společnosti Dejardins, by investice do přechodu na zelenou ekonomiku měla poskytnout jistotu. Rebekah Youngová, vedoucí ekonomického oddělení pro ochranu před krizemi v bance Scotiabank, tvrdí, že v této fázi hospodářského cyklu je lepší volbou spoření, pokud nejsou výdaje nezbytné. Očekává, že poměr dluhu k DPH zůstane na stejné úrovni a vláda si pravděpodobně vytvoří rezervu pro případ budoucích ekonomických překvapení, jako jsou pandemie, které by mohly ohrozit pozitivní hospodářský růst.

Kanada má vysoký potenciál

Kanada by mohla na zelenou ekonomiku ročně vynaložit dalších 20 miliard kanadských dolarů (přibližně 14,8 miliardy USD). Tím by se poměr čistého dluhu k DPH udržel v období 2021/2022 pod úrovní 45,5 %, což by představovalo nejlepší výsledek v rámci skupiny G7. Flavio Volpe, prezident Sdružení výrobců automobilových součástek, tvrdí, že každá automobilka v Severní Americe (významných je 15), by se měla elektrifikovat, a to do roku 2030. Každá z nich bude nakupovat baterie ze zpracovatelských závodů, které v současnosti neexistují.

Investice Kanady do ekologického přechodu je otázkou správné rovnováhy, která vyžaduje zvážení mnoha faktorů, včetně stavu ekonomiky, nákladů na půjčky a potřeby udržet si konkurenceschopnost vůči Spojeným státům americkým. Celkově by rezerva na tyto investice mohla činit 7,5 až 10 miliard USD. Odhady zahrnují také nové výdaje na zdravotnictví v příštím desetiletí, které byly oznámeny začátkem února a činí 46,2 miliardy kanadských dolarů (přibližně 33,9 miliardy USD).

Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když Olivia Lacenova přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.