Život v obytném voze - co obnáší a umíte si jej představit na vlastní kůži?

Život na cestách láká stále více lidí. Pocit absolutní svobody, poznávání nových míst a spousta zážitků - to vše bydlení v obytném voze jistě nabízí.

S čím je ale třeba při tomto způsobu života počítat? Co zařídit a jaké jsou výhody a nevýhody bydlení na kolech?

Obytný vůz vs. karavan

Tomuto stylu života a bydlení samozřejmě předchází nákup vozidla. Vybrat si můžete karavan nebo obytný vůz. Jaký je rozdíl? Obytný vůz je vlastně takový malý “autobus” s prostorem pro spánek, práci i hygienu - najdete zde dostatek úložného prostoru a hlavním poznávacím znamením je vlastní motor a kabina. Karavan, jiným názvem také obytný přívěs, se po cestách pohybuje pouze připojený za vozidlo, které jej táhne. Ovšem vnitřní vybavení může být totožné.

Co si zvolíte, záleží čistě na vašich preferencích. Obytné vozy preferují lidé, kteří jsou spíše samotáři a při dlouhém cestování příliš nevyhledávají služeb kempů. Díky dostatku prostoru to ani není třeba, svou elektrocentálu si totiž vozíte stále s sebou, stejně jako zásobu vody. Karavan můžete naopak nechat zakotvený na kempovacím místě a s vozidlem poznávat okolí.

Rozhodující je i hmotnost vozu, která jde ruku v ruce s typem řidičského průkazu. S klasickým “béčkovým” řidičákem lze obsluhovat pouze motorová vozidla do 3 500 kg. Většina přívěsů, obytných dodávek a menších obytných vozů se do tohoto limitu vejde, protože výrobci počítají s tím, že lidé nejsou příliš ochotni investovat další čas a úsilí do získání dalšího řidičského oprávnění.

Svoboda v obytňáku

Vybavenější modely plnohodnotně nahradí klasické bydlení, a tak můžete část roku (nebo i celý) strávit i s rodinou na cestách, a zároveň neopouštět komfort domova. Pokud stále sníte po absolutní svobodě, tohle je skvělá příležitost. Zejména ve chvíli, kdy máte možnost pracovat takzvaně na volné noze. V tomto případě stačí založení živnosti a hurá za dobrodružstvím bez obav z nedostatečných finančních zdrojů!

Výhody a nevýhody života na cestách

Výhody už jsme si nepřímo popsali výše - je jimi svoboda, možnost cestování prakticky kamkoliv a zároveň ve svém, i nižší roční náklady na bydlení. S bydlením v obytňáku se ale pojí i jisté nevýhody. Mezi ně patří třeba poměrně vysoká pojistka, nižší míra bezpečnosti (parkovat bychom měli nejlépe na vyznačených a dobře osvětlených místech) nebo náročnější servis vozidla.

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když bara.holkova1 přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.