Společenské dění v posledních letech dává člověku a jeho psychice skutečně zabrat. Potýkali jsme se s celosvětovou pandemií Covidu-19, a s tím spojeným stresem, nalomeným zdravím, nedostatkem společenského kontaktu a podobně. A když už se zdálo, že toto období je u konce, přišla válka na Ukrajině, se kterou se dostavily další pocity nejistoty a strachu. Jak se z toho všeho nezbláznit a zachovat si dobrou náladu i v těchto dnech?
Dechová cvičení mohou napomoci udržet si pozitivní náladu v nelehkých dobách a jsou skvělým startem do nového dne. Inspirujte se jógou, která sama o sobě přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu. Posaďte se do vámi vybrané pozice (ideální je lotosový sed nebo sed na patách). V pozici byste neměli cítit přílišné pnutí po těle. Avšak měli byste být schopni udržet trup a hlavu společně s šíjí a zády v jedné přímce.
Zavřete oči a jakmile se budete cítit uvolněně začněte se samotnou prací na vašem dechu. Nadechněte se nosem na čtyři doby a ve stejném rytmu vydechujte, opět na čtyři doby. Opakujte po dobu čtyř minut. Pokud se i po uplynutí doporučené doby cítíte příjemně, například se vám nemotá hlava, můžete si dechové cvičení prodloužit. Vše dělejte s ohledem na váš zdravotní stav a konkrétní potřeby.
Každý preferujeme jinou aktivitu, ale pro zachování jak fyzického, tak psychického zdraví by každý z nás měl jednou za čas zařadit vhodný pohyb do svého denního rozvrhu. Pokud nejste aktivní sportovci bude pro začátek stačit půlhodinová procházka lehkým tempem. Nasaďte si oblíbené tenisky a vyrazte do přírody. Nic nezkazíte, když pozvete kamarády nebo rodinu. Společně přijdete na jiné myšlenky a utužíte vztahy.
Nelibou náladu a zvýšený stres často může zapříčinit špatně poskládaný jídelníček. Mnohdy postačí si po dobu jednoho týdne zapisovat vše, co jste snědli. Na konci týdne jistě sami zvládnete vyhodnotit, zda vám nechybí (nebo nepřebývají) základní živiny – bílkoviny, tuky a sacharidy.
Další častou příčinou je vynechávání snídaně nebo odbývání jejího složení. Pokud preferujete sladké snídaně udělejte si ráno ovesnou kaši nebo vsaďte na domácí granolu. Tu ráno snadno smícháte s jogurtem či mlékem. Během chvíle máte snídani s obsahem tuků, sacharidů a díky jogurt doplníte i bílkoviny.
Zdá se to jako klišé, ale zdravý spánek je klíčovým bodem, jak lépe zvládat vypjaté situace. Obecně se doporučuje spát 7 až 8 hodin. O víkendech byste měli dodržovat podobný režim. Je vhodné nechodit spát s plným žaludkem, ale ani s pocity hladu. Před spaním si uvařte meduňkový čaj a alespoň čtyři hodiny před ulehnutím se vyhněte kofeinu (doporučuje se i šest hodin).
Pokud rádi čtete vyměňte před spánkem sociální sítě za knížku. Máte-li náročnější styl života zkuste si během dne najít čas alespoň na krátký „šlofík“. Jeho doba by neměla přesáhnout půl hodinu, poté člověk upadá do hluboké fáze spánku, což je nechtěné. Ideální trvání tzv. power napu je 10-20 minut. Místnost, kde spíte by měla být chladnější a dobře vyvětraná.
V nelehkých dobách máme tendence neustále přemýšlet nad situacemi, které nemůžeme ovlivnit. Často pak zapomene vnímat jevy, které jsou kolem nás a běžně nám dělají radost. Jedna z technik, jak se těmto stavům vyhnout je soustředit se na přítomnost. Ať už jste na procházce nebo sportujete. Zkuste vnímat, co dělá vaše tělo – kde po těle se cítíte dobře, ale i co vás bolí. Stejně tak si prohlédněte okolí místa, ve kterém se nacházíte. V duchu si přeříkejte, co vidíte, jaké zvuky slyšíte, jaké vůně cítíte a čeho všeho se můžete dotknout hmatem. Propojte tuto metodu s hlubokými nádechy a výdechy nebo s oblíbenou relaxační hudbou.
Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na [email protected].
Chceš vědět, když bara.holkova1 přidá nový blog?
Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.