27.1.2022 09:07

Cesta k německým přídavkům na děti

Mnoho Čechů odjíždí do Německa s vidinou pěkného výdělku, ať už jako mladí lidé po škole, nebo jako otcové či matky s vlastními rodinami.

Kromě toho, že platy v Německu se pohybují na vyšších hranicích než v Česku, rodiny jsou podporovány také štědrými přídavky a dalšími bonusy. O kolik eur ročně si může průměrný rodinně založený Čech přilepšit?

Německé přídavky – Kindergeld

Jednou ze základních sociálních dávek, na které mají pracující rodiče v Německu nárok, jsou přídavky na děti - Kindergeld. Mohou je pobírat i Češi, pokud pracují v Německu jako zaměstnanci, vyslaní zaměstnanci českého zaměstnavatele nebo živnostníci, a platí v Německu povinné sociální pojištění. Děti přitom mohou žít v Česku s druhým rodičem (většinou s matkou).

Určitě vás mile překvapí také suma přídavků. Jen na jedno dítě dostanete měsíčně 219 €, což je 2 628 € ročně. Na druhé dítě také dostanete 219 €, na třetí 225 € a na čtvrté a každé další až 250 €. Můžeme očekávat, že v budoucnu budou tyto částky růst ještě výše.

Nezdanitelné minimum – Kinderfreibetrag

Na rozdíl od Kindergeldu, Kinderfreibetrag není vyplácen přímo, ale snižuje se jím daňová povinnost v německém daňovém přiznání. Částka tohoto daňového bonusu je v roce 2022 8 388 € ročně, ale nemusíte o něj žádat samostatně. Daňový úřad rozhodne za vás, zda jsou pro vás výhodnější přídavky nebo nezdanitelné minimum. O přídavky Kindergeld si však určitě požádejte, protože daňový úřad bude předpokládat, že jste tak učinili a bude s nimi počítat v daňovém přiznání.

Peníze zpět

Ať už jste v Německu pracoval/a za svobodna, nebo s bonusy pro rodiče, mohl vám vzniknout i nárok na vrácení daní, což mohou být opět nemalé částky k vašemu dobru. Podmínky vzniku daňového přeplatku se liší, ale většinou jde o tyto případy: nepracoval/a jste v Německu během celého zdaňovacího období, neměl/a jste jiný příjem kromě příjmu z Německa, byl/a jste zaměstnán/a na poloviční úvazek, jste ženatý/vdaná, do prací jste docházel/a, během daňového roku jste změnil/a zaměstnání nebo vás zařadili do daňové třídy 6.

O vrácení daní z Německa se určitě vyplatí požádat i zpětně, pokud jste o této možnosti dosud nevěděli. Daně lze vrátit až za 4 roky zpětně a přeplatek se průměrně pohybuje ve výši od 703 € do 5 041,92 € (dle firmy TJ-Legal, která se zabývá i vrácením daní ze zahraničí).

Text je součástí Refresher blogu, není redakčním obsahem. Administrátory můžete kontaktovat na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Odeslat správu

Chceš vědět, když BBQ přidá nový blog?

Zadej svůj mail a dostaneš upozornění. Kdykoliv se můžeš odhlásit.